Je to několik měsíců, co světem otřásla kauza Harveyho Weinsteina, který měl sexuálně napadnout či obtěžovat desítky slavných žen. Podobný problém se řešil například také v britském parlamentu. Ve světle těchto událostí se egyptologové vrátili k jednomu téměř zapomenutému dokumentu a teď hlásí: Máme zřejmě nejstarší důkaz o pokus odvolání člověka z funkce na základě sexuálních útoků.
Egyptologové se vrátili ke studiu tři tisíce let starého textu, který by podle odborníků mohl být vůbec prvním písemným záznamem o sexuálním napadání žen mocným mužem. Vědci doufají, že se jim podaří pochopit tehdejší nahlížení na sexuální delikty – tedy téma, které výrazně rezonuje společností i dnes.
Ve zkoumaném textu figuruje muž jménem Paneb, který se mohl pyšnit poměrně lukrativním zaměstnáním. Dohlížel totiž na stavební práce hrobek faraonů ve slavném Údolí králů. To, že byl Paneb „pěkné kvítko“, není pro historiky žádnou novinkou. Spis, který pořídil jeho konurent z branže Amennakht, objevil totiž už v 19. století historik Henry Salt. Do angličtiny ho v roce 1929 přeložil slavný český egyptolog Jaroslav Černý. Až teď se ale egyptský „zlý muž“ dostal kvůli tématu sexuálního obtěžování opět do kurzu.
Okrádání vládce, cizoložství i znásilnění
„Amennakht obvinil svého rivala z toho, že mu nečestným způsobem bere práci. K tomu ale přidal i další obvinění týkající se krádeží zboží z chrámů a královských hrobek, znevažování svaté půdy, klení, útoku na devět mužů během jediné noci, využívání královských pracovníků pro své vlastní potřeby a v neposlední řadě i cizoložství a znásilnění,“ vyjmenovala podle listu Daily mail historička Carly Silverová poměrně slušnou řádku údajných prohřešků, které podle svého rivala Paneb spáchal.
Tuto stížnost adresoval Amennakht nejvyššímu úřadu, který v té době v Egyptě fungoval. „I když ta stížnost může být účelová, jedná se pravděpodobně o nejstarší zaznamenaný případ, kdy někdo podal na někoho obvinění ze sexuálních deliktů jako důvod pro odvolání z funkce. Dá se říct, že právě dnes, po třech tisících letech, je to aktuálnější než kdy před tím,“ naráží Silverová na nedávné sexuální skandály vlivných osobností.
Ačkoliv většina obvinění ze sexuálních deliktů není ve spise jasně vysvětlena, jedno je popsáno poměrně jasně. Paneb podle Amennakhta napadl ženu jménem Yemenwaw, strhal z ní oblečení a „přehodil ji přes zeď, kde ji následně znásilnil“.
Egyptolog Rowland Enmarch z liverpoolské univerzity si myslí, že vyvrhel Paneb neskončil dobře. „Nejsem si jistý, zda se sexuální napadení trestalo smrtí, okrádání vládce však zcela jistě ano,“ řekl v rozhovoru pro list The Independent.