Zatímco jedna část považuje americký útok za podnět k další eskalaci situace na blízkém Východu, ta druhá tvrdí, že byl íránský generál jednou z nejnebezpečnějších osob regionu a útok schvaluje.
V noci ze čtvrtka na pátek provedly Spojené státy americké raketový útok, kterým zabily íránského důstojníka. Sulejmání mimo jiné údajně plánoval útoky na americké diplomaty v regionu.
Republikáni stojí za Trumpem, Demokraté útok odsuzují. Americký spojenec Izrael, se kterým má dobré vztahy i Česká republika, USA podpořil. Proti útoku se postavily Čína a Rusko. Názorová rozpolcenost nastala i u českých politiků.
„Nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu“ - tak popsal americký útok český ministr kultury Lubomír Zaorálek z vládnoucí ČSSD, která má zároveň na starost Ministerstvo zahraničních věcí. Zaorálek akci označil za „silácké gesto“ Donalda Trumpa.
Zabití írán.generála Sulejmáního je nebezpečná provokace,která bude znamenat eskalaci situace v regionu.D.Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezident.voleb v USA. https://t.co/apl3m1C78e
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) January 3, 2020
Ministr zahraničí Petříček je se svým stanoviskem o něco shovívavější. „O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik,“ napsal. Letecké útoky považuje jako „mimořádný krok v komplikované situaci“.
1/2 Primární je pro nás v této fázi bezpečnost vyslaných 🇨🇿 pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů. Letecké údery USA v Iráku vnímám jako mimořádný krok v komplikované situaci. O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 3, 2020
Přesně opačně se k události vyjádřil europoslanec za ODS Jan Zahradil. „Generál Sulejmání byl dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu,“ napsal na Twitter. Podle něj si Irán za aktuální situaci může sám svou agresivní politikou.
Generál Sulejmání byl dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu. V Iráku udržoval íránský vliv, velel podvratným operacím proti USA. Zahynul v konfliktu, který sám Írán aktivně vyvolal. Íránskou snahu o regionální hegemonii je třeba zastavit. https://t.co/yVAokqRvqW
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) January 3, 2020
Další z europoslanců - tentokrát za Piráty, Mikuláš Peksa, podpořil názor amerického prezidentského kandidáta Joe Bidena, který sdílel své stanovisko k raketovému útoku na Twitteru.
Bývalý viceprezident USA uvedl, že se sice jednalo o mimořádně nebezpečného člověka, jehož smrt nebude oplakávat žádný Američan, a že si zasloužil být přiveden ke spravedlnosti, jedním dechem ale dodává, že jde o krok, který nebezpečně vyeskaluje už tak vyostřenou situaci v regionu.
Popravdě, jsem rád, že alespoň @JoeBiden má rozum. Sulejmání určitě byl nebezpečný, ale zabít ho tímto způsobem k deeskalaci konfliktu s Íránem určitě nepřispěje. https://t.co/mOj2mPQrCF
— Mikuláš Peksa (@vonpecka) January 3, 2020
Poslanec za TOP 09 Dominik Feri na svém Twitteru nasdílel komentář k situaci od dlouholetého zahraničního zpravodaje České televize Jakuba Szántó. Ten Sulejmáního přirovnal k Bin Ládinovi a Al Baghdádímu s tím rozdílem, že se jednalo o důstojníka opravdového státu.
Zmínil také íránskou provokaci v podobě útoků na tankery, bombardování ropných zařízení nebo sestřelení amerického dronu.
Kásim Sulejmání se lišil od Bin Ládina nebo Al Baghdádího v tom, že byl důstojníkem skutečného státu. A agresivnímu šíření moci Íránu se věnoval s pomocí teroru i konvenčního válečnictví napříč Orientem. Byl íránským Reinhardem Heydrichem.https://t.co/YwURJZ6Hdj
— Jakub Szántó (@JakubSzanto) January 3, 2020
Útok tvrdě odsoudili komunisté. „Odsuzujeme proto agresivní politiku USA, která v tomto případě mířila také proti těm, kteří se podíleli i na boji proti Islámskému státu a trváme na respektování mezinárodního práva a mírových řešení. USA musí skončit s násilnou politikou,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda Grospič. Na Twitteru se pak vyjádřil předseda Vojtěch Filip.
Neuvěřitelné, že provokativně USA zorganizovali vraždu gen. K. Sulejmaniho, musí být na tom přes veškeré vychloubání, opravdu špatně. Takový krok totiž je pro středoasijské suvereni státy opravdu důvod k válce. To, ale nebude Irán proti Iráku, ale Persie a arabský svět proti USA.
— Vojtěch Filip (@vojtafilip) January 3, 2020
Naopak na stranu Spojených států se postavili lidovci. „Rozhodnutí zlikvidovat velitele Al-Kuds Sulejmáního muselo být nesmírně těžké. Bylo ale nutné. V této chvíli by měla Evropa stát po boku Ameriky,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Irán útočí na lodě a ropná zařízení v regionu.Terorizuje vlastní obyvatelstvo a vyvíjí balistické rakety.Rozhodnutí zlikvidovat velitele Al-Kuds Sulejmáního muselo být nesmírně těžké.Bylo ale nutné.V této chvíli by měla Evropa stát po boku Ameriky. https://t.co/qWgfHD73Gb
— Jan Bartošek (@honzabartosek) January 3, 2020
K útoku došlo na letišti v Bagdádu. České Ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestováním do Iráku. Úřad momentálně situaci v zemi sleduje. V zemi se vyskytují také čeští úředníci a vojáci.
„My české občany dlouhodobě před cestami do Iráku varujeme, v zemi panuje nejasná bezpečnostní situace. V tuto chvíli je pro nás primární, aby čeští občané měli všechny dostupné informace, ale také je pro nás primární bezpečnost našich zastupitelských úřadů,“ řekla televizi Prima tisková mluvčí Ministerstva zahraničí Zuzana Štichová.
„Situaci - to, jak se v posledních dnech vyvíjí - sledujeme. Pokud dojde ke zhoršení situace, jsme připraveni informovat občany prostřednictvím systému Drozd. V tuto chvíli máme v Iráku registrovaných 5 lidí, v Íránu 4 a v okolních zemích asi stovku,“ dodává mluvčí.