Velká část ministrů se neúčastnila dnešního dopoledního jednání Poslanecké sněmovny. Zatímco někteří se omluvili z pracovních důvodů, jiní v době projednávání daného zákona zkrátka nebyli k nalezení.
„Superministr“ Karel Havlíček vystupoval dopoledne v Senátu, ministryně spravedlnosti Benešová je zase na zahraniční cestě. To byly některé omluvy ministrů z dnešní schůze Poslanecké sněmovny.
Celkem kvůli tomu poslanci nemohli projednat deset vládních návrhů, které měli ve Sněmovně představit někteří ministři.
Jedním z návrhů byl zákon o lobbování, který měla představit ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Ta je ale momentálně na zahraniční cestě a nikdo jiný nebyl pověřen, aby ji zastoupil.
„Já si myslím, že regulace lobbingu je důležitá záležitost, a že pokud není přítomen ministr, tak by měli pověřit ve vládě některého jiného ministra nebo místopředsedu vlády, aby ten návrh uvedl, abychom se tou problematikou mohli zabývat,“ řekl na plénu Jakub Michálek (Piráti).
„Pokud tady ministři nejsou, tak to samozřejmě rozhazuje celý ten program jednání Poslanecké sněmovny a je potom dost náročné se v tom orientovat, co se reálně projedná a co nikoliv,“ dodal s tím, že by měl být představením zákona buď pověřen náhradník, nebo by se měl bod zařadit na jindy.
Dalšími velkými návrhy byl třeba zákon o soudech a soudcích nebo novela trestního zákona. Kromě nich měli poslanci projednat také například vládní návrhy zákona o silniční dopravě, o trestním řádu nebo o knihovnách.
Opět nepřítomnost členů vlády a chybějící pověření těch přítomných, aby to vzali za ně. Opět mnoho bodů programů propadlo. Diletantismus a neschopnost řídit vládu...
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) January 29, 2020
Předseda hnutí STAN zmínil, že svou nepřítomností členové vlády narušují práci Sněmovny: „Já bych chtěl upozornit na to, že poslanci se samozřejmě na schůzi připravují, mají připravené poznámky, výstupy k jednotlivým bodům a vy prostě tím, že nechodíte do práce, protože součást té práce je být tady v Poslanecké sněmovně, necháváte ty body padat dolů,“ řekl Rakušan.
„Já bych byl skutečně rád, abyste nám dopředu avizovali, ke kterým těm bodům se uráčí někdo z ministrů přijít. Toto se tady odehrává opakovaně a skutečně toto nikomu avizováno nebylo,“ apeloval na vládu.
Přítomný, avšak „ztracený“ byl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který měl představit vládní návrh knihovního zákona. V době, kdy místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS) přecházel k dalšímu sněmovnímu tisku, upozornil, že se nenachází v sále.
Na obranu ministra kultury přispěchal předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Pan ministr Zaorálek tady někde je, teď jsem ho před malou chviličkou viděl. Přiznám se, že se mu nedivím, že tady není zrovna přímo teď, protože tady to jde tak rychle, že 10 zákonů najednou zmizí a je tady úplně nový zákon, který třeba pan ministr nečeká,“ omlouval Zaorálka.
„Máte seznam deseti zákonů, které jsou na tabuli, že se budou projednávat, byť víte, že tady ti ministři nejsou. Tak ten jiný ministr, který tady je, třeba neví o tom, že tady ti ministři nejsou, a proto tady ve finále není,“ poukázal Chvojka. „Prosím, aby ty zákony nebyly na tabuli a ostatní byli připravení,“ vyzval vedení Sněmovny.
To ale okamžitě negoval předsedající Petr Fiala. „To nejde a není to záležitost vedení Sněmovny a je odpovědnost členů vlády, aby byli při projednávání svých zákonů přítomni v Poslanecké sněmovně,“ zareagoval na slova Chvojky.
Po slovech předsedy poslaneckého klubu sociálních demokratů znovu vystoupil také Vít Rakušan. „Ta situace je přeci řešitelná. Pokud víte, že máte ministry někde tady v baráku, pokud šli na kafe, na oběd, tak si vezměte pauzu na jednání klubu, než abyste ten zákon nechali někam spadnout a on se neprojednával,“ řekl.
Tak Sněmovna dnes nemohla projednat hned několik vládních návrhů zákonů kvůli nepřítomnosti členů Vlády. Babišův kabinet opět maká. 😆
— František Navrkal (@NavrkalF) January 29, 2020
Část dopolední schůze zabrala kritika na adresu nepřítomných ministrů a vlády nebo reakce některých poslanců. Ve chvíli, kdy se Lubomír Zaorálek objevil v sále, už zbývaly pouhé dvě minuty do konce dopolední části a k projednání zákona tak nedošlo.
Ostře zkritizovala členy vlády i čerstvá předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Takhle se tady teda maká,“ odkázala ironicky na jedno z hesel hnutí ANO. „Jak jste přicházeli do Poslanecké sněmovny s tím, že teď už to bude fičák a budeme jednat jeden bod za druhým, tak tímhle tempem můžeme za chvíli jít i domů,“ dodala.
„Je tady ještě několik zákonů v prvním čtení, ale evidentně docházka vašich ministrů je tak špatná, že kdyby na ni paní ministryně práce a sociálních věcí uplatňovala ten plánovaný institut směrem k pobírajícím dávek, co se týče zameškaným hodin, tak budete za chviličku bez výplaty,“ řekla Pekarová Adamová s odkazem na plánovanou reformu dávek z pera MPSV.
Právě jsme museli vynechat asi 10 zákonů a ukončit jednání, protože tu chybí ministři, kteří by je předložili. Vláda už má tak na salámu, že ministři nechoděj ani na svoje návrhy.
— Dominik Feri (@DominikFeri) January 29, 2020
Za vzniklou situaci se omlouval předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) také uznala nepříjemnost situace, vládu ale bránila.
„Pan ministr Havlíček je bohužel teď v Senátu. Nevím, do jaké míry to šlo, nebo nešlo naplánovat. Omlouvám se. A paní ministryně spravedlnosti je, mám pocit, v Maďarsku. Já tomu rozumím, budu to řešit, máte pravdu. Omlouvám se i za nepřítomné ministry,“ kal se za nepřítomné ministry Faltýnek.
„Já tomu rozumím, samozřejmě radost nám to nečiní, nicméně sama vím – v prosinci, jak jsem řešila dilema, kdy jsem musela být na daňovém balíčku v Senátu a současně jsem musela tady být na rozpočtu v Poslanecké sněmovně. To se stalo panu vicepremiérovi Havlíčkovi, který v tuto chvíli obhajuje jiný zákon v Senátu,“ doplnila Schillerová.
Štěpán Sochor