Podle nového výzkumu, který zahrnoval rozhovory s téměř deseti tisíci mladistvými mezi třináctým až šestnáctým rokem věku, je používání sociálních sítí u této věkové skupiny spojeno s depresemi, obzvláště u dívek. O nové studii, podle níž je navíc problematika mnohem komplexnější, než si odborníci myslí, informoval server CNN.
„Naše výsledky naznačují, že sociální média sama o sobě nezpůsobují újmu, ale že jejich časté užívání může narušit aktivity mající pozitivní efekt na duševní zdraví, jakými jsou například spánek nebo cvičení,“ uvedl spoluautor studie Russell Viner z UCL Great Ormond Street Institute of Child Health a dodal, že „zároveň zvyšuje vystavování škodlivému obsahu, zejména negativním zážitkům z kyberšikany“.
Odolnost proti kyberšikaně a spánek
Podle Boba Pattona, který přednáší klinickou psychologii na University of Surrey, to znamená, že strategie zaměřené pouze na omezení užívání sociálních sítí coby prostředku ke zlepšení pohody a duševního zdraví nemusí pomoci. „Budování strategií pro zvýšení odolnosti proti kyberšikaně a propagace spánku a cvičebních návyků mohou být tím, co je potřeba ke snížení fyzických i psychologických újem,“ myslí si Patton, který se na studii nepodílel.
Výzkum byl prováděn formou rozhovorů s teenagery jednou ročně mezi lety 2013 až 2015. Uváděli frekvenci, se kterou kontrolovali nebo užívali sociální média včetně Facebooku, Instagramu, WhatsAppu, Twitteru a Snapchatu. Vědci poznamenali, že nezjistili, kolik času účastníci na těchto aplikacích strávili, což je pro studii omezením. V letech 2014 a 2015 se výzkumníci ptali náctiletých na jejich psychický stav, pohodu, spokojenost, štěstí nebo úzkost.
Faktory ovlivňující psychiku v souvislosti s užíváním sociálních sítí se různí
Z výzkumu vědcům vyplynulo, že u obou pohlaví bylo časté užívání sociálních sítí spojeno s vyšší psychickou úzkostí. Efekt byl zvláště evidentní u dívek. Čím častěji kontrolovaly sociální sítě, tím byla jejich úzkost vyšší.
Téměř 60% dopad na psychické úzkosti u dívek však může mít nízká kvalita spánku a větší vystavení kyberšikaně, přičemž fyzická aktivita hraje podle vědců nižší roli. Naopak u chlapců pak tyto faktory vysvětlovaly pouze 12 % efektu častého používání sociálních sítí na jejich psychické potíže.