K příležitosti Mezinárodního dne žen nechala Evropská unie vypracovat zprávu o tom, jak si ženy vedou v médiích. Podle europoslankyně Michaely Šojdrové jsou zástupkyně něžného pohlaví v tomto oboru sice úspěšné, ale mají v něm horší podmínky a jsou více vystaveny diskriminaci nebo sexuálnímu obtěžování. Navíc i zde se odráží nerovnost jejich platového ohodnocení oproti mužům.
„Já si pamatuji dobu, kdy MDŽ vlastně byl jeden z komunistických symbolů. Mladí lidé nejsou zatížení minulostí a dávají tomuto svátku nový obsah,“ uvedla pro Primazprávy.cz europoslankyně Michaela Šojdrová, která zpracovávala pro Evropský parlament zprávu o tom, jak si vedou ženy v médiích.
Začali na ní pracovat zhruba před půl rokem a snažili se jí načasovat právě tak, aby jí bylo možné prezentovat u příležitosti MDŽ. „Svoboda médií je velmi aktuální téma a jsou na pořadu jednání Evropského parlamentu poměrně často. Podpora rovnosti v médiích je součástí podpory svobodných médií,“ upřesnila Šojdrová.
Všichni jsou posedlí czexitem! Ten se ale nekoná
Nekonečné debaty o czexitu. Tato neobvyklá epidemie postihla českou politickou scénu. Možný odchod Česka z Evropské unie přitom rozhodně není na pořadu dne. A podle politologů může takový uměle vyvolaný rozruch naši zemi dokonce poškodit.
Ženy si v médiích vydělají o 17 % méně než muži
Přestože jsou ženy v médiích úspěšné, tak zpráva odhalila, že mají i v tomto odvětví horší podmínky a jsou více vystaveny diskriminaci nebo sexuálnímu obtěžování. „Zároveň práce v médiích má svá specifika, jako jsou velká konkurence, stresy, dlouhá pracovní doba. Ženy, které mají malé děti, prohrávají tuto soutěž s muži předem,“ vysvětlila Šojdrová.
Zatímco žurnalistiku a komunikační studia absolvuje 68 % ženy, v pozdější kariéře se této profesi věnuje jen 40 % zástupkyň něžného pohlaví. „Manažerské pozice zaujímá 30 % žen a žen na opravdu seniorních a strategických manažerských pozicích je jich ještě méně, asi 16%. To znamená, že ženy mají menší vliv na chod i obsah médií než muži,“ informovala Šojdrová.
I zde se podle zprávy zde liší platy mužů a žen na těch stejných pozicích o 17 %. Navíc se ve zpravodajství, ať už online nebo tom tradičním, pohybuje zastoupení něžného pohlaví na 37 % a během posledních deseti let se v podstatě nezměnil.
Evropský parlament zeštíhlí: Po Brexitu se zmrazí 46 křesel, zbytek si rozdělí členské státy
Po odchodu Anglie z Evropské unie Evropský parlament zeštíhlí o 46 křesel. Uvolněná místa by v budoucnu mohli obsadit poslanci z případných nových členských států. Zbytek ze 73 britských křesel se pak rozdělí mezi státy, které jsou podle současného přerozdělení mandátů mírně znevýhodněny.
Nevyrovnanost žen ve vedoucích pozicích může mít vliv na obsah
Její zpráva i připomíná, že média jsou čtvrtou mocí, která má silný vliv jak na politiku, tak i na společnost. V tomto ohledu poslanci vyzývají unijní i vnitrostátní orgány, aby plně uplatňovaly stávající právní předpisy v oblasti rovnosti žen a mužů. Evropské země by dle poslanců také měly povzbuzovat regulační orgány, aby sledovaly a podporovaly zastoupení žen v médiích.
„Je důležité, aby byly ženy zastoupeny, aby byly vyslyšeny, abychom ženy vnímali jako odbornice, protože poskytují jiný pohled na věc,“ podtrhla Šojdrová. Struktura a práce médií by podle ní měly odrážet fakt, že ženy tvoří polovinu společnosti. „Nízký počet žen v rozhodujících postech v médiích je dost znepokojivý. Nejenom že tato nevyrovnanost může mít vliv na obsah, ale je také součástí problému rozdílného odměňování a rozdílů v důchodech,“ uzavřela.