Liberečtí policisté se loni zaměřili na kriminalitu páchanou na seniorech. A úspěšně - podíl okradených důchodců meziročně klesl. Senioři jsou kvůli své důvěřivosti a bezbrannosti lehkým terčem podvodníků, kteří využívají nejrůznějších triků jak je okrást.
Méně asi o čtyřicet případů trestné činnosti páchané na seniorech zaznamenali policisté v loňském roce na Liberecku. To je meziroční pokles o třicet procent. Policisté loni věnovali tématu speciální pozornost.
„Myslím, že to je téměř to nejhorší, co se v naší branži může dít,“ uvedl podle ČTK na adresu kriminální činnosti páchané na seniorech šéf krajského ředitelství policie v Libereckém kraji Vladislav Husák.
Lidé ve věku nad šedesát let jsou pro zloděje relativně jednoduchým terčem. Především důvěřivost, bezbrannost a osamělost starších lidí jim nahrává do karet. V drtivé většině jde o podvody, při kterých z nich pachatelé vylákají peníze.
Nejčastěji se stává, že se podvodník vydává za rodinného známého. Pachatel či pachatelé se pod falešnou záminkou obvykle seniorům vnutí. Jednou z vymyšlených historek je, že je někdo z příbuzných seniora ve finanční tísni a nemůže sám přijít.
„Způsob spáchání je velmi jednoduchý. Někdo telefonuje, říká, že někdo z rodiny má určitý problém, potřebuje nějaké peníze. A potom je tedy senior ostražitý a opatrný a zavolá policii nebo rodině, ověří si to. Anebo je neopatrný a bohužel na ten lep skočí a potom to je velmi nepříjemné zjištění, že přišel o nějaké peníze," uvedl Husák.
Problém nastává také v momentě po okradení. Seniorům je často situace trapná a nechtějí se s ní svěřit. „Mnohdy zjišťujeme, že celá řada seniorů se potom stydí přiznat, takže si to spíše nechává pro sebe," dodal ředitel krajské policie.
Podle Bezpečnostní analýzy Libereckého kraje je mezi pachateli v regionu populární nabízet seniorům předražené „značkové“ zboží, nářadí a smyšlené produkty z oblasti energií. Podvodníci se nestydí přistoupit ani k falešným odečtům vodoměrů či elektroměrů.
Jde přitom jenom o záminku, jak se dostat do bytu. Pachatel následně „vyčenichá“, kam si senior ukládá své peníze, které mu ukradne.
Trestné činy páchané na seniorech mají negativní společenské dopady. Poté, co podobnou zkušenost zažijí, se starším lidem může zhoršit psychické zdraví. Kromě toho je v těchto případech složité vypátrat pachatele.
Proslulou metodou je také tzv. „akce vnuk“. Pachatel se vydává za vnuka poškozeného. „Ahoj babi,“ ozve se na druhém konci drátu, když podvodník požaduje pod falešnou záminkou peníze. Následně pro ně pošle někoho ze svých „kamarádů“. Skutečný vnuk nemusí o ničem vědět a senior může skončit bez peněz. Případně se pachatel vydává za kamaráda vnuka, který je údajně ve finanční tísni.
Policistům prý hodně pomohla osvětová kampaň s názvem „Liberec proti šmejdům“. Tu město spustilo v roce 2017. Skládá se z několika videí, která ilustrují situace, kdy podvodníci okrádající důchodce. Příběhy mají ale vždy šťastné konce, seniorům ukazují, jak s tzv. „šmejdy“ naložit.