Tvrdý verdikt vyřkl soud nad bývalou jihokorejskou prezidentkou. Pak Kun-hje, která byla usvědčena z korupce, zneužívání pravomoci a vydírání, má jít do vězení na 24 let. Navíc musí zaplatit astronomickou pokutu ve výši 18 miliard wonů (přes 350 milionů korun).
Byl to extrémně sledovaný případ, závěrečné stání u soudu bylo přenášeno živě. Aby také ne, když do obřího korupčního skandálu byli kromě exprezidentky zapleteni také další politické či obchodní elity, včetně šéfů konglomerátu Samsung nebo řetězce Lotte. Soud nakonec uznal Pak Kun-hje vinnou v 16 z celkem 18 bodů obžaloby, z nichž se většina týkala úplatků, korupce a vydírání.
Podle soudu totiž Pak spolu se svoji blízkou a vlivnou přítelkyní z dětství Choi Soon-sil zneužívala prezidentský úřad k tomu, aby tlačila na průmyslové konglomeráty, které pak posílaly miliony dolarů na fondy, které spravovala právě Choi. Exprezidentka byla také usvědčena z toho, že nutila koncerny podepisovat lukrativní dohody firmami vlastněnými Choi. Aby toho nebylo málo, Pak byla uznána vinnou i z toho, že Choi zpřístupnila přísně tajné prezidentské dokumenty, přestože neměla její přítelkyně žádnou veřejnou funkci, o bezpečnostní prověrce ani nemluvě.
„Pak Kun-hje neprojevila absolutně žádné známky lítosti ani poté, co uvrhla zemi do úplného chaosu. Nemůžeme pomoct, ale můžeme ji tvrdě připomenout její zodpovědnost,“ odůvodnil verdikt jihokorejský soudce. Ten si bývalá prezidentka osobně nevyslechla. Po dobu celého procesu totiž odmítala chodit na slyšení a několikrát soud napadla s tím, že je proti ní zaujatý. Rovněž odmítala všechna obvinění, která proti ní byla vznesena.
Pak Kun-hje tak pokračuje ve stejné taktice, se kterou se prezentovala, když se skandál provalil. Během mohutných demonstrací, které odstartovaly na konci roku 2016, ignorovala miliony lidí v jihokorejských ulicích požadujících její odstoupení a trvala na své nevině. Z prezidentského úřadu ji sesadil až soud v březnu 2017. Krátce poté byla zatčena a poslána do vazby. Pak Kun-hje tak drží dvě prvenství: Stala se první jihokorejskou vůdkyní a zároveň také prvním demokraticky zvoleným prezidentem, který byl z úřadu sesazen.
Už v únoru soud odsoudil na 20 let i přítelkyni exprezidentky Choi Soon-sil, a to za korupci, zneužívání politického vlivu a zneužití pravomocí. Do skandálu byl kromě jiných vysokých představitelů firem, herců, ale i politiků, zapleten také faktický šéf Samsungu Lee Jae-yong, známý také jako Jay Y Lee. Ten se dostal do hledáčku vyšetřovatelů poté, co daroval dceři Choi jezdeckého koně. Nakonec pobyl ve vězení pět měsíců, odvolací soud pak jeho trest přerušil.