Uruguayské ministerstvo zahraničí varuje v reakci na poslední masové střelby, které se ve Spojených státech odehrály minulý týden, své občany před cestou do USA. K opatrnosti nabádá své občany také Venezuela. Oba jihoamerické státy od prohlášení neodradil ani fakt, že co se indexu vražd na 100 tisíc obyvatel týče, jsou na tom paradoxně mnohem hůře než USA.
Je poměrně netradiční, aby jihoamerický stát varoval své občany před cestou „na Západ“. Právě to ale v pondělí učinilo uruguayské ministerstvo zahraničí, které Uruguayce cestující do USA upozorňuje, aby si dali pozor na „rostoucí bezohledné násilí, především pak zločiny z nenávisti včetně rasismu a diskriminace“, s tím, že tyto útoky stály v prvních sedmi měsících život už více než 250 lidí a že americké úřady nejsou schopny tomu zamezit.
Těm občanům, kteří do USA přece jen vycestují, doporučilo ministerstvo vyhýbat se místům, kde se koncentruje více lidí, jako jsou zábavní parky, nákupní centra, ale i například gastronomické veletrhy nebo kulturní a sportovní akce. Pro úplnost doplnili Uruguayci i seznam měst, která prý patří mezi 20 nejnebezpečnějších na světě – Detroit, Baltimore a Albuquerque.
S podobným prohlášením přišla také venezuelská vláda, která k výčtu nebezpečí přidává ještě „nenávist vůči populaci migrantů, kterou podporuje supremacistická elita držící politickou moc ve Washingotnu“.
Faktem je, že víkendové masové střelby v Texasu a Ohiu, které nepřežilo minimálně 31 lidí, opět otřásly americkou společností. A nebyly to letos zdaleka první takové incidenty. Podle dat amerického magazínu Mother Jones od začátku roku zemřelo v důsledku masových střeleb 52 lidí.
Střelec z Daytonu podporoval Antifu. Na střední škole si udělal seznam lidí, které chtěl zabít
Jeden z amerických útočníků, Connor Betts, který během neděle zastřelil devět lidí, sdílel na twitteru extrémně levicové a proti-policejní statusy. Několik hodin před zahájením samotné střelby dokonce „olajkoval“ několik tweetů týkajících se sobotního útoku, který vykonal příznivec extrémní pravice.
Na druhou stranu z indexu vražd na 100 tisíc obyvatel, který vychází z údajů Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), vychází Spojené státy paradoxně mnohem lépe než Uruguay. V roce 2017 (americká data za rok 2018 budou zveřejněna až letos v září, pozn. autora) bylo v USA spácháno 17 284 vražd, což vychází na 5,3 vražd na 100 tisíc obyvatel. Naproti tomu v Uruguayi se v roce 2018 stalo 382 vražd, nejvíce v historii země, tedy 11,2 vraždy na 100 tisíc obyvatel (v roce 2017 to bylo 8,1). Ve Venezuele pak bylo minulý rok podle dat organizace Insight Crime dokonce 81,4 vražd na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíce na světě. Jen pro srovnání, index se v České republice v posledních letech pohybuje mezi 1 - 2 vraždami na 100 tisíc obyvatel.
Pravdou ovšem je, že jsou v USA města, která se potýkají s obrovským počtem vražd. Jedním z nich je právě Uruguayci zmíněný Baltimore. Podle propočtů stanice CBS zaznamenalo přibližně šestisettisícové město ležící na východním pobřeží minulý rok 309 vražd, což činí 51,3 vraždy na 100 tisíc obyvatel. To je srovnatelné s mnoha zločinem nechvalně proslulými jihoamerickými městy. Sám prezident Donald Trump nedávno na Twitteru poznamenal, že v Baltimoru „by nechtěla žít žádná lidská bytost“ a míru vražd přirovnal k Afgánistánu.
Why is so much money sent to the Elijah Cummings district when it is considered the worst run and most dangerous anywhere in the United States. No human being would want to live there. Where is all this money going? How much is stolen? Investigate this corrupt mess immediately!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 27, 2019