Ranění bojovníci Tahrír al-Šám, které podporuje v Idlibu Turecko Zdroj: foto AP
Tři vysocí američtí představitelé navštívili v úterý Sýrii a její hranici s Tureckem, kde se chtěli přesvědčit o zde panující situaci.
Kelly Craftová, velvyslankyně USA při OSN, David Satterfield, americký velvyslanec v Turecku, a James Jeffrey, zvláštní velvyslanec USA pro Sýrii, podle amerického serveru Stripes navštívili utečenecký tábor. Pochválili Turecko za jeho chování k syrským uprchlíkům a koordinaci přeshraniční humanitární pomoci. Web popisuje situaci na severozápadě Sýrie, kde je provincie Idlib většinou ovládána islamistickou skupinou Tahrír al-Šám, kterou podporuje Turecko. Militantní organizace se dostala do konfliktu s vojsky syrské armády podporované Ruskem.
Reakcí na syrskou ofenzivu v Idlibu proti skupině Tahrír al-Šám byla prohlášení tureckého prezidenta Erdogana, ve které žádá pomoc USA v rámci NATO, aby v Sýrii zasáhlo. To se stalo důvodem cesty tří amerických představitelů a výsledkem jejich cesty byl příslib americké pomoci Turecku. Pomoc se má uskutečnit v dodávkách amerických zbraní pro tureckou armádu, která je podle serveru Stripes chápána jako pomoc NATO v boji proti syrské armádě podporované Ruskem. Server rovněž cituje amerického velvyslance v Turecku Davida Satterfielda, který měl uvést, že Trumpova administrativa také studuje tureckou žádost o vyslání protiraketových systémů Patriot.
Na této zprávě je důležitá okolnost, že k prohlášení amerických představitelů dochází pouhý den před plánovanou schůzkou mezi Putinem a Erdoganem o situaci v Sýrii.
Stejně se tak k situaci v Idlibu dnes vyjádřil za ruskou stranu mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov. Toho cituje agentura, pro kterou uvedl, že „v roce 2018 západní země a OSN uvítaly podepsání dohody ze Soči mezi Ruskem a Tureckem o de-eskalační zóně v Idlibu. Od této chvíle se však nikdo v Evropě a ve Spojených státech nezajímá o zdejší skutečnou situaci, ani o důvody, proč turecká strana zjevně selhala.“ K tomu dodává, že „všechny otázky Ruska adresované západním zemím a OSN, proč humanitární pomoc adresovaná uprchlíkům jim není dodávána a je naopak adresovaná pouze teroristickým skupinám, zůstaly nevyslyšené.“
Proto podle generála musela syrská armáda přikročit podle dohody v Soči k vytvoření 15–20 kilometrové demilitarizované zóny a k zatlačení teroristů, kteří mají navíc těžké zbraně. „Od této chvíle je Damašek obviňovan Západem a OSN z údajných válečných zločinů a humanitární katastrofy nad milionem uprchlíků v Idlibu,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov.
Do přetahovaní o provincii Idlib patří i dnešní prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Mluvčí Morgan Ortagusová uvedla, že vláda USA poskytne „108 milionů dolarů na další humanitární pomoc obyvatelům Sýrie v reakci na probíhající krizi způsobenou Assadovým režimem, ruskými a íránskými silami.“
Po nynější větší angažovanosti USA do situace v Sýrii se velice těžko odhaduje, k čemu povedou zítřejší rozhovory mezi Erdoganem a Putinem. Spíše se zdá, že USA pracují na podkopání vztahů mezi Tureckem a Ruskem, k čemuž využívají situace v provincii Idlib.