Čína potvrdila, že už 25 lidí zemřelo na onemocnění způsobené novým koronavirem. Počet registrovaných onemocnělých zatím dosahuje 571. Čínské město Wu-chan je odříznuto od světa. Podle nové zprávy se chystá uzavření dalšího města - Chuang-kang.
Čínské zdravotnické úřady vzhledem k šířícímu se virovému onemocnění se snaží blokovat město Wu-chan, kde žije jedenáct milionů lidí. Ve čtvrtek dopoledne byly zastaveny odjezdy všech prostředků hromadné dopravy z Wu-chanu.
Město je ohniskem nákazy a úřady chtějí předejít ještě horšímu scénáři, který může nastat kvůli oslavám čínského lunárního nového roku. Podle zahraničních médií se právě v tomto období každoročně vydá několik milionů lidí napříč celou Čínou za svými příbuznými.
Ozbrojená policie začala hlídat vchod do hlavního nádraží ve Wu-chanu, aby zastavila lidi, kteří se snaží dostat do posledních vlaků z města. „Chci jakoukoli jízdenku na vlak, jen se dostat z Wu-chanu,“ cituje server Washington Post jednoho ze zdejších obyvatel. Agentura Reuters uvádí, že jsou také blokovány dálnice z města a hlídá je policie.
V oblasti mohou být tisíce nakažených
Obyvatelé Wu-chanu, když zjistili, že je město uzavřeno, se vrhli do supermarketů, kde vykupují zásoby a u benzinových pump se vytvořily fronty. Na nádraží a na letišti ve Wu-chanu byla instalována zařízení na měření tělesné teploty.
Zpráva britské „Imperial College London“ uvádí, že počet případů nakažení v samotném Wu-chanu odhaduje na čtyři tisíce.
Onemocnění se v Číně rozšířilo nejméně do 14 dalších provincií a správních oblastí Hongkong a Macao. Ve světě je zatím osm případů onemocnění novým koronavirem. Thajsko potvrdilo čtyři případy, zatímco Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Spojené státy ohlásily po jednom onemocnění.
Podle posledních zpráv z Číny se chystá uzavření dalšího města - Chuang-kang. Jde o město se sedmi miliony obyvateli, které se nachází rovněž ve střední Číně a je jen kolem devadesáti kilometrů na východ vzdálené od Wu-chanu.
Nyní se očekává, zda Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásí stav zdravotní nouze. Kdyby k tomu došlo, půjde v historii o šestý případ.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl novinářům, že čínské kroky byly „velmi zásadní“, ale vyzval Čínu, aby přijala ještě „další opatření k omezení nebo minimalizaci šíření koronaviru do zahraničí.“
Čeští turisté se zatím rizik podle cestovních kanceláří neobávají
České cestovní kanceláře zatím nezaznamenaly obavy českých turistů z cest do Číny, případně dalších asijských zemí kvůli koronaviru. Ohnisko nákazy je podle nich v jiných lokalitách, než do kterých Češi zpravidla odjíždějí… V současnosti se z Česka pravidelně létá do čtyř čínských měst, a to z Prahy do Pekingu, Šanghaje, Si-anu a Čcheng-tu. Jde o 12 spojení týdně.“
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje vzhledem k případům nákazy koronavirem dbát zvýšené opatrnosti při návštěvě čínského Wu-chanu, nezdržovat se zbytečně v místech s velkou koncentrací osob, používat preventivně ústní roušky.
Až do odvolání doporučujeme necestovat do čínského města #Wuhan kvůli #koronavirus. Pokud jedete do Číny, vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí, a maximálně dbejte na hygienu. Ve Wuhanu jsou aktuálně 2 čeští studenti, jsou v pořádku a jsme s nimi v kontaktu. https://t.co/JhERHLHc1G
— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 23, 2020
Podle hlavní hygieničky ČR není zatím nutné doporučovat, aby Češi necestovali do Číny. Musí ale dodržovat hygienická pravidla, asi jako při chřipce.
Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že pravděpodobnost zavlečení nového koronaviru do Evropské unie je zatím nízká. Neplánuje proto nyní mimořádná opatření jako třeba kontroly leteckých pasažérů.