Jakkoliv se může zdát, že jde spíše o název béčkového hororu, regulátoři volně žijících zvířat hovoří o vážném problému, který může zničit celé populace jelenů a losů v některých amerických státech. Pověření pracovníci se jeleny nakažené chronickou chřadnoucí nemocí snaží udržet mimo území státu Nevada, informovala agentura Reuters.
Státy Kansas, Colorado a Wyoming hlásí výskyt nákazy tzv. chronického chřadnutí. Jedná se o vysoce nakažlivé smrtelné onemocnění, které se projevuje symptomy, jako je nedostatek přirozeného strachu z lidí, letargie a emaciace (významné snížení tělesné hmotnosti v důsledku snížené absorpce potravy), uvedl deník The Las Vegas Sun.
Nemoc není virové ani bakteriální povahy
Úřady testují mrtvá zvířata, zda nevykazují známky nemoci, a monitorují migraci jelenů a losů na státní hranici Nevady s Utahem, uvedl Peregrine Wolff, veterinář z nevadského oddělení pro ochranu divoké zvěře.
Pytlák zabil stovky jelenů. Ve vězení musí každý měsíc sledovat pohádku Bambi
Pytlák z amerického Missouri byl odsouzen na více než jeden rok vězení za svou roli při zabíjení několika stovek jelenů. Soud mu rovněž nařídil ve vězení jednou měsíce sledovat animovaný film „Bambi“. Na základě amerických médií o tom informovala agentura DPA.
Nemoc není údajně ani virové ani bakteriální povahy. Má být přenášena takzvanými priony – infekčními bílkovinovými částicemi, které souvisejí se smrtelnými mozkovými nemocemi, jako je nemoc šílených krav u skotu nebo Creutzfeldt–Jakobova nemoc u lidí. Prionová onemocnění jsou nevyléčitelná a poškozují mozkovou tkáň, což vede k abnormálnímu chování nakažených.
Možné riziko také pro člověka
Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí se obává, že chronická chřadnoucí nemoc může představovat riziko také pro člověka. Minimální doba mezi nákazou a prvními symptomy má být asi šestnáct měsíců a průměrná inkubační doba od dvou do čtyř let. Podle některých studií jsou zvířata nakažlivá i v době, než se objeví symptomy.
Zákonodárci letos zakázali dovoz některých zvířecích částí do země, včetně mozku a míchy, které mohou obsahovat velkou koncentraci prionů a tedy i vyšší riziko možné nemoci. Veterinář ministerstva zemědělství J. J. Goicoechea zákonodárcům uvedl, že se úřady obávají rozšíření nemoci do Nebrasky, Utahu, Idaho a Nevady.
„Nejde o to zda, ale kdy,“ uvedl Wolff. „Víme, že nemůžeme zabalit Nevadu do bubliny.“