V pevninské Číně v pondělí přibylo 125 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Podle agentury AP je tak nově nakažených nejméně od 21. ledna, kdy čínské úřady začaly zveřejňovat celostátní statistiky. Nemoc, kterou koronavirus způsobuje, si vyžádala v pondělí 31 nových obětí a celková bilance v pevninské Číně tak vzrostla na 2943. Způsob, jakým léčit nemoc vyvolanou novým typem koronaviru, by mohli lékaři znát v létě či na počátku podzimu. Pro
Zatímco v pondělí se nově potvrdilo 125 případů nákazy, v neděli to bylo ještě 202. Nižší je ve srovnání těchto dvou dnů také počet mrtvých. V neděli si nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vyžádala 42 obětí, v pondělí 31.
Celkově se v pevninské Číně koronavirem nakazilo již 80 151 lidí. Nemoci, jejíž příznaky jsou podobné chřipce, podlehlo 2943 lidí.
Stejně jako v neděli zaznamenala v pondělí všechna úmrtí provincie Chu-pej, která je ohniskem šíření viru. Z 31 mrtvých jich 24 podlehlo v provinční metropoli Wu-chanu. Ze 125 nových případů v celé pevninské Číně jich úřady mimo provincii Chu-pej zaznamenaly jen 11.
Správkyně samosprávné čínské oblasti Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila, že pošle do Wu-chanu čtyři letadla. Stroje z města evakuují celkem 533 lidí, kteří pocházejí z Hongkongu. Své občany z metropole provincie Chu-pej už zhruba před měsícem evakuovala řada zemí světa včetně Česka. Po návratu do Hongkongu budou lidé ve 14denní karanténě, zdůraznila Lamová. Agentura Reuters upozornila, že o návrat do Hongkongu požádalo místní vládu celkem 3800 lidí pobývajících v provincii Chu-pej.
Koronavirus se šíří také v samotném Hongkongu. Nakazilo se jím zde sto lidí a dva z nich nemoci, kterou způsobuje, podlehli.
USA: Jak léčit nemoc z koronaviru, bude známo možná už v létě
Způsob, jakým léčit nemoc vyvolanou novým typem koronaviru, by mohli lékaři znát v létě či na počátku podzimu. Prohlásil to dnes americký viceprezident Mike Pence, který je hlavním koordinátorem v boji proti šíření koronaviru v USA. Riziko, které virus pro Američany představuje, podle Pence zůstává nízké.
„Vakcína by se mohla začít klinicky testovat během příštích šesti týdnů,“ uvedl Pence. K dispozici podle něj bude ale nejdříve na konci tohoto roku či na začátku příštího. „Terapeutická léčba, jež uleví lidem, kteří se koronavirem nakazili, by mohla být ale k dispozici už do léta nebo na počátku podzimu,“ dodal.
Riziko, že se Američané nakazí novým typem koronaviru, je podle amerického viceprezidenta nadále nízká. V pondělí Spojené státy informovaly o úmrtí pěti pacientů na nemoc COVID-19, celkem tam mají již šest obětí. Všechny pochází ze státu Washington na západním pobřeží země, které je nákazou nejvíce zasaženo.
Spojené státy uvažují o zavedení zákazu vstupu do země pro obyvatele některých zemí postižených koronavirem. Podle Pence ještě dnes zavedou Itálie a Jižní Korea kontroly na svých letištích. Cestující z těchto zemí budou i v USA podle něj podrobeni „stoprocentní“ kontrole.
Farmaceutická společnost Pfizer mezitím oznámila, že už identifikovala určité antivirové látky, které mají potenciál brzdit šíření koronaviru v těle. Nyní se látky analyzují a společnost doufá, že by na konci března mohla mít k dispozici výsledky, které by ukázaly, zda jsou látky v boji s koronavirem skutečně účinné.
iPrima/ČTK