Vědci objevili pod ledovcovým povrchem v severní části Grónska kráter po meteoritu široký 31 kilometrů. Podle studie uveřejněné v časopise Science Advances by kráter měl patřit mezi 25 největších na Zemi, uvedla agentura DPA.
Vědci jsou přesvědčeni, že kráter, který se nachází téměř kilometr hluboko pod ledovou pokrývkou, způsobil náraz asi kilometrového meteoritu.
K původu kráteru dospěli na základě posbíraných vzorků z letních měsíců roku 2016 a 2017, kdy danou oblast mapovali z hlediska tektoniky. Na mapování a výzkumu oblasti se podíleli i němečtí vědci z Wegenerova institutu a američtí vědci z Kansaské univerzity.
Kráter je překvapivě zachovalý
„Kráter je výjimečně dobře zachovalý, což je překvapující, protože led je neuvěřitelně účinný erozní prostředek, který rychle odstraní stopy po dopadu,“ uvedl profesor Kurt H. Kjaer z GeoGenetického centra Přírodovědeckého muzea v Dánsku.
Vědci zatím neurčili stáří kráteru, ale předpokládají, že není starý více než 3 miliony let. Odhady zatím vypovídají o stáří 12 tisíc let - ke konci doby ledové.