Demolice budov v Hirošimě Zdroj: twitter.com/UrbanFoxxxx
Budovy v Hirošimě, které ustály výbuch atomové bomby v roce 1945, musí být kvůli postupnému chátrání zdemolovány. Obyvatelé s tím ale nesouhlasí a chtějí je zachovat jako významnou památku. Budovy zůstaly stát díky své železobetonové konstrukci.
Po pádu atomové bomby zbylo ve městě jen pár budov. Vše v okolí pěti kilometrů výbuch srovnal se zemí. Od centra exploze zbylo celkem 85 staveb, které vydržely díky elektrobetonové kontrukci.
Budovy, které mají být zbourány, před válkou sloužily jako továrny na vojenské oblečení. Po výbuchu byly využívány jako provizorní nemocnice, protože to byly vůbec největší zachovalé stavby ve městě. Po skončení války budovy obsadili vysokoškoláci a v současnosti nejsou nijak zvlášť využívány. Do roku 2022 chce Hirošimská prefektura budovy zbourat. Nejen, že dochází k postupnému chátrání, ale v případě zemětřesení může dojít k jejich zhroucení.
Budovy jsou celkem tři. Jendu z nich chce vláda zachovat a opravit. Obyvatelé nicméně s demolicí nesouhlasí a usilují o jejich zachování, kvůli jejich bohaté historii. Dle nich by měly zůstat všechny.
Jeden z přeživších atomového výbuchu, Iwao Nakanishi, řekl pro server Independent, že by budovy měly být kvůli historické hodnotě zachovány. Je zásadně proti jejich demolici. Dle něj mohou sloužit jako místa osvěty. ‚‚Mohly by pomoci v kampani za zrušení atomových zbraní," dodal devětaosmdesátiletý obyvatel města.