Vědci z německé univerzity v souvislosti se stým výročím úmrtí „německého Darwina“ Ernsta Haeckela přišli s deklarací, v níž se distancují od klasifikace lidí na základě jednotlivých ras. Koncept lidské rasy je podle nich důsledkem rasismu, nikoliv jeho předpokladem. Vědecká slušnost by měla vyloučit užívání termínu „rasa“, tvrdí podle serveru Deutsche Welle vědci.
Akademici Martin S. Fischer, Uwe Hossfeld a Johannes Krause z Fridrich Schiller University Jena a Stefan Richter z University of Rostock představili na 112. výročí Německé zoologické společnosti v Jeně v rámci akce nazvané „Jena, Haecke a otázka lidských ras aneb Jak rasismus vytváří rasy“ takzvanou Jenskou deklaraci (Jena Declaration).
Klasifikace do ras vedla k pronásledování, zotročování a zabíjení
Vědci volají po tom, aby se termín „rasa“ přestal již nadále používat, když uvedli, že neexistuje žádný biologický základ pro klasifikaci lidí do ras. „Primární biologické ospravedlnění pro definování skupin lidí coby ras – založené například na barvě kůže, očí nebo tvaru lebek – vedlo k pronásledování, zotročování a zabíjení milionů lidí,“ napsali vědci v deklaraci.
„Ačkoliv neexistuje žádný biologický základ pro rasy - a nikdy neexistoval, koncept rasy je výsledkem rasismu, nikoliv jeho předpokladem.“
Hierarchická kategorizace skupin lidí založená na jejich biologických vlastnostech – například barvě očí, barvě kůže nebo tvaru lebky – vyvozuje evoluční vztahy mezi rasami, což vědci v Jeně nyní nazvali novou formou rasismu.
Německý Darwin rozdělil lidi do 12 druhů a 36 ras
Letos si Němci připomínají sté výročí úmrtí Ernesta Haeckela, známého německého zoologa a evolučního biologa, který podle některých měl přispět k nacistické biologii. Sám totiž dříve roztřídil lidi do 12 druhů a 36 ras, přičemž jednotlivé rasy hierarchicky seřadil. Do spodní části umístil „Papuánce, Hotentoty, Kafry a černochy, kteří jsou podle něj příbuznější se savci než s „vysoce civilizovanými Evropany“.
Prostřednictvím své údajné vědecké klasifikace ras do rodokmenů Haeckel „osudově přispěl do formování rasismu, který byl zdánlivě založen na vědě,“ napsali vědci. Uwe Hossfeld svého vědeckého předchůdce označil za „naturalistického rasistu“, který byl ovšem „dítětem své doby“.
Vědecký výzkum genetických variací člověka podle vědců ukazuje, že „místo definovaných hranic probíhají genetické gradienty mezi lidskými skupinami". „Abych byl explicitní, neexistuje jediný gen, který by podepřel ‚rasové‘ rozdíly.“
Merkelová: Německo musí řešit klima a xenofobii. Opozice kancléřku viní z likvidace průmyslu ve jménu zelené ideologie a z taxislužby pro africké migranty
Německá kancléřka Angela Merkelová v proslovu v německém spolkovém sněmu řekla, že se země musí věnovat ochraně klimatu, digitalizaci a xenofobii. Německá opozice ji obvinila ze snahy o deindustrializaci země ve jménu „levicově zelené ideologie“ a z vytvoření „statní taxislužby“ pro migranty z Afriky. O proslovu kancléřky informoval server Deutsche Welle.
V rámci akademické slušnosti se pojmu vyhněte
Prezident univerzity ve městě Jena Walter Rosenthal připouští, že zatímco prosté odstranění slova „rasa“ ze společného slovníku nezabrání rasismu, tak „jako akademici můžeme pomoci zajistit, že rasismus nebude déle uplatňován jako ospravedlnění.
Podle samotných autorů deklarace by mělo být pozdržení se termínu „rasa“ součástí dnešní akademické poctivosti. Co však německý základní zákon? Jeho článek 3 stanoví, že „nikdo nesmí být zvýhodňován, nebo znevýhodňován kvůli (…) rase.“ To už ani podle samotného Hossfelda není tak snadné. Vědci se podle něj mohou vždy uchýlit k alternativním technickým termínům, jako je etnická skupina, populace nebo rozmnožovací komunita, zatímco vhodný termín pro právní text by byl více než výzvou.
„Označování Afričanů za údajnou hrozbu pro Evropy a přisuzování jim určitých biologických charakteristik je rovněž v přímé tradici nejhoršího rasismu naší minulosti. Zajistěme tedy, aby lidé nikdy nebyli znovu diskriminováni na základě zdánlivého biologického základu,“ dodali vědci.