VIDEO: Hraboši dál decimují pole. Kalamitu bude řešit vláda

19.9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: HRABOŠI STÁLE DECIMUJÍ POLE. KALAMITU BUDE ŘEŠIT I VLÁDA

Jan Šíma z ministerstva životního prostředí

Problém s přemnoženými hraboši trápí zemědělce čím dál více. Mechanické způsoby likvidace selhávají a škody nadále rostou. Zemědělský svaz dlouhodobě usiluje o povolení plošné aplikace jedu STUTOX II. To se ale nelíbí biologům a zástupcům ministerstva životního prostředí.

Zemědělský svaz České republiky dnes svolal již třetí tiskovou konferenci, na které opakovaně žádal o obnovení plošné aplikace jedu Stutox II proti hlodavcům, kteří v postižených oblastech nadále likvidují úrodu.

„Jakkoli došlo k určitému snížení, tak škody neustále rostou. Průběžný stav je takový, že evidujeme 87 tisíc hektarů poškozených ploch a průběžná škoda k dnešnímu dni je 500 milionů korun. Hraboši napadají ozimy a to je nutné zastavit, abychom zabránili finančním škodám v dalších letech,“ řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Regionální reportéři TV Prima se jeli podívat do nejvíce poškozených oblastí, kde se kulminace hrabošů po provedených opatřeních mírně snížila, avšak decimování polí pokračuje.

„Po sklizni obilovin jsme utržili ztrátu 50 milionů korun a hektarové výnosy se snížily zhruba o jednu třetinu. Pokud ministerstvo zemědělství spolu s ministerstvem životního prostředí neudělají konkrétní kroky a neumožní nám, abychom se bránili chemicky, tak ta situace nemá žádné řešení,“ řekl zemědělec Vítězslav Navrátil z Rostěnic.

To Petrovi Kopeckému z Těšetic na Olomoucku způsobili hraboši letos škody za více než 6 milionů korun. „140 hektarů už je nevratně zničeno. V tuto chvíli je situace neřešitelná,“ povzdechl si.

Aplikaci rozhozem z důvodu úhynu volně žijících živočichů letos v srpnu pozastavilo ministerstvo zemědělství. Ochránci zvířat zastávají názor, že jed je ohrožením zejména pro některé druhy ptáků a savců a je tak v rozporu s ochranou přírody. Podobně mluví i zástupci ministerstva životního prostředí.

„Jak se ukázalo, plošná aplikace jedu je pro volně žijící živočichy velmi riziková a dochází k úhynu. To je věc, která je ve větším rozsahu nepřípustná. Ve všech případech došlo k plošnému úhynu bažantů, zajíců a dalších živočichů. Dokonce došlo i k takzvané druhotné otravě čápů. Představuje to tedy velkou zátěž pro životní prostředí,“ řekl TV Prima Jan Šíma z ministerstva životního prostředí.

V současné chvíli mohou zemědělci přípravek Stutox II aplikovat cíleně do nor, což jim ale nestačí. Podle ministerstva zemědělství se s případným udělením individuální výjimky pro rozhoz mohou obrátit na místně příslušný odbor ochrany přírody a krajiny, který žádost posoudí. „V případě kladného stanoviska pak ÚKZÚZ žádost vyhodnotí a může poté vydat individuální výjimku pro rozhoz,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Aktuálně ale takové případy nejsou.

Zástupci Zemědělského svazu ČR tak dnes vyzvali vládu a premiéra, aby kalamitu začali řešit. „Byli bychom rádi, aby o problému jednala vláda a Poslanecká sněmovna, potažmo Zemědělský výbor,“ řekl předseda svazu Martin Pýcha. „Je to o tom, jestli se dokážeme domluvit v rámci zákona. Vyžádal jsem si stanovisko od ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství, jelikož škody jsou veliké. Požádám ministry, aby to příští týden urychleně řešili,“ vzkázal premiér.

Podle Zemědělského svazu ČR se situace kolem hrabošů zhoršuje. V tuto chvíli se čeká na to, jestli se zástupci ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí mezi sebou domluví. Všichni se ale shodují, že letošní přemnožení hlodavců je nejhorší za posledních 40 let.

Autoři: Soňa Barabášová, Tomáš Polák