Čeští parašutisté skočili mezi pyramidy ZDROJ: ROMAN ŠTENGL
Čeští parašutisté už oficiálně ukončili sezónu v Česku, ale skočili si ještě mezi egyptské pyramidy v Gize. Podle organizátora Romana Štengla padáky nad hrobkami faraonů vzbudily pozornost turistů i místních.
Kde se zrodil tenhle nápad a jak dlouho ho trvalo zrealizovat?
Celá akce vznikla na zakázku z Číny. Ta přišla letos v květnu s návrhem udělat velkou akci nad pyramidami v Gize pro sportovní skokany a tandemové zákazníky. Požádali nás o team profesionálů z Příbrami, který přiletí a zastřeší všechny služby ve vysoké kvalitě, a to nejen seskoky, ale i včetně padáků, sestřihů videí, pronájmu padáků, baličů atd.
Získat povolení asi není úplně jednoduché...
Aby se nápad stal realitou, bylo třeba předně zařídit povolení od místní vlády, protože letadla a vrtulník na tuto akci může poskytnout pouze armáda. To se po několika jednáních podařilo a i když po organizační stránce to byla noční můra, tak se nakonec všechno skvěle podařilo.
Vyskytly se nějaké komplikace?
Velká komplikace nastala pouze asi týden před odjezdem, kdy se rozbilo původně avizované letadlo C 130, takže jsme museli rychle rozhodnout, jestli termín posunout na prosinec, nebo ponechat tento termín a vzít si náhradní letadlo CASA 295M. Nakonec jsme ponechali termín a seskoky se uskutečnily z vrtulníku MI17 a z transportního letadla CASA 295 - celkem 9 startů.
Jak reagovali návštěvníci těchto oblíbených památek?
Seskoky nad pyramidami jsou velice atraktivní záležitost, pohled na pyramidy z výšky 4000 metrů je dechberoucí, byli jsme samozřejmě velkou atrakcí jak pro místní, tak pro davy turistů. Povedl se i seskok nejmladší účastnice seskoků Emmy Štenglové (10 let) a i seskok na padáku v barvě české vlajky.
Co chystáte dál? Kdy začne nová sezóna?
Už jsme byli požádáni o účast na dalších dvou akcích v Egyptě v roce 2020, také ve spolupráci s místní armádou. U nás v Česku chystáme ještě seskoky z balónu na Silvestra a po zimní pauze budeme začínat v březnu 2020. Jsme rádi, že všem divákům můžeme zprostředkovat náš prožitek z volného pádu, i když sami by nikdy neskočili. Používáme totiž při seskocích speciální 360° kameru. Záběry z natáčení se pak zpracují na seskoky ve virtuální realitě. To se využívá v různých hrách i větrných tunelech, které jsou teď velmi v kurzu.