V Česku tenhle druh žáby zachraňujeme ZDROJ:AP
Zoologická zahrada v Praze slaví další úspěch! „Telmatobius culeus“, běžně známý jako vodní žába Titicaca, se vylíhnul v ZOO v červenci. Stalo se tak poprvé v Evropě. Bohužel, v domovské zemi si z něj dělají džus na potenci. Upozorňujeme na velmi reálné záběry.
Malí pulci na záběrech agentury AP jsou potomky dospělých žab, které pražská zoologická zahrada získala od ZOO v Denveru, první na severní polokouli, která je úspěšně rozmnožila. I další evropské zahrady obdržely žáby z USA a doufají, že v budoucnu budou chovat své vlastní žabky.
Uměle chované populace jsou nezbytné, protože jezero Titicaca, které se nachází v Peru a Bolívii, je silně znečištěno. Dokonce natolik, že žáby v divočině brzy vyhynou. Žáby ohrožují nejenom zhoršující se životní podmínky, ale jejich počet klesá také proto, protože jsou hlavní složkou šťávy, která je v Peru velmi oblíbená.
Přestože neexistují žádné vědecké důkazy, některé andské kultury tento nápoj uctívají a věří, že má schopnost léčit astma, bronchitidu, slabost a zvýšit sexuální apetit. Tamní úřady už sice zakázaly konzumaci žab, ale praxe stále pokračuje poblíž jezera Titicaca.
Všechny žáby tohoto druhu žijící v zahradách po Evropě jsou potomky žab zachráněných ochránci přírody z denverské ZOO. Ti je našli právě v přepravkách obchodů s džusy v Peru, kde by jinak skončily v nabídce.