Jste věřící? Jsou pro vás přijatelné vraždy ze cti, homosexualita nebo žena na místě prezidenta nebo předsedy vlády? Která země je pro vás největší hrozbou? BBC News Arabic si nechala udělat průzkum od Arab Barometer napříč deseti arabskými zeměmi a palestinským územím, v rámci něhož bylo vyzpovídáno více než pětadvacet tisíc lidí.
Podle nejnovějšího a nejrozsáhlejšího průzkumu za poslední dobu, který byl na přelomu let 2018 a 2019 proveden v severní Africe a na Středním východě, se od roku 2013 zvýšil počet lidí, kteří uvedli, že nejsou věřící, z 8 na 13 procent. Nejvýraznější nárůst „nevěřících“ byl mezi lidmi do třiceti let, mezi nimiž byl tento podíl 18%. Kromě Jemenu vzrostl od roku 2013 počet nevěřících ve všech sledovaných zemích.
Co se týká genderových rolí, kromě Alžírska byla ve všech zemích alespoň pro polovinu respondentů přijatelná žena na pozici prezidenta nebo předsedy vlády. „Nejliberálnější“ jsou v tomto ohledu Libanon, Maroko, Tunisko a Irák, naopak nejhůře jsou na tom v tomto případě Alžírsko, Súdán, Jemen a Libye.
Pokud jde o domácnost, většina respondentů - zahrnující i většinu žen - věří, že manžel by měl mít vždycky hlavní (poslední) slovo v rámci rodinných rozhodnutí. Pouze v Maroku má tento názor méně než polovina lidí.
Co se týká homosexuality, je její akceptace napříč zeměmi regionu extrémně nízká. V palestinských územích je přijatelná pro 5 %, v Libanonu pro 6 % a v Tunisku a Jordánsku pro 7 % respondentů. Nejliberálnější pohled mají na tuto problematiku Alžířané (26 %). Takzvané vraždy ze cti jsou pak pro respondenty přijatelnější než právě homosexualita.
Bezpečnost na mnoha místech severní Afriky a Středního východu je nadále znepokojující. Na dotaz, která země představuje největší hrozbu pro stabilitu a národní bezpečnost té jejich, byl nejčastěji zmiňován Izrael a na druhém místě Spojené státy americké. Znepokojující je pro respondenty také Írán a Saúdská Arábie.
Průzkumu výzkumné agentury Arab Barometer se zúčastnilo 25 407 lidí z deseti arabských zemí (Tunisko, Libye, Alžírsko, Libanon, Maroko, Egypt, Súdán, Jordánsko, Irák, Jemen) a z palestinských území. Dotazování probíhalo většinou formou osobního rozhovoru. Z právních nebo kulturních důvodů některé vlády neumožnily přístup k odpovědím na některé otázky.