Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) rozhodl o vyslání dvou českých hasičů do Thajska. Jejich úkolem bude prověřit, jak by mohla země pomoci při záchraně dvanácti malých fotbalistů a jejich trenéra, kteří jsou uvězněni v zatopené jeskyni.
„Dva zkušení hasiči, které po dohodě s ministrem vnitra J. Hamáčkem vybral generální ředitel Hasičského záchranného sboru genmjr. Drahoslav Ryba, odletí dnes v odpoledních hodinách linkou z Vídně nejdřív do Bankoku a dále na sever Thajska do provincie Čiang Rai,“ uvedl a v tiskové zprávě mluvčí generálního ředitelství Hasičského generálního sboru ČR Nicole Zaoralová.
Ve spolupráci s českou ambasádou a po dohodě s thajskými úřady budou na místě prověřovat, jak přesně by Česká republika mohla Thajsku při záchraně dvanácti malých fotbalistů a jejich trenéra pomoci. „Česká republika v minulých dnech rovněž nabídla thajské straně pomoc českých potápěčů, kteří jsou okamžitě schopni vyrazit na místo, bude - li o ně zájem,” upřesnila Zaoralová.
Hasiči mají zjistit, zda Česko může vůbec nějak v situaci pomoci
V úvahu připadá i možnost zapůjčení čerpadla, kterou už ve středu zmínil na svém twitterovém účtu premiér Andrej Babiš (ANO). V Karlových Varech po setkání s polským premiérem v pátek upřesnil, že hasiči mají v Thajsku především zjistit, jestli by Česká republika mohla vůbec nějak pomoci.
Jedním z hasičů je Petr Vodička, který má mnoho zkušeností ze zahraničních misí. Po zemětřesení působil například v Iráku, Alžírsku a Pákistánu. „S Trauma týmem ČR se účastnil i mise v Nepálu, kam byl v roce 2015 vyslán po ničivém zemětřesení,” popsala Zaoralová.
Druhým vybraným hasičem je pak David Kareš, který má zkušenosti z velmi mnoha nestandardních zásahů. „Bylo to například při zásahu u vyproštění české lodi v Drážďanech, odstranění spadlé Trojské lávky v Praze, při sesuvech půdy v Bulharech a v neposlední řadě při zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích,” doplnila mluvčí.
V jeskyni zemřel jeden z dobrovolníků
Fotbalový tým našli záchranáři po devíti dnech intenzivního pátrání. Dvanáct chlapců a jejich trenéra uvěznila v jeskyni voda. V současné chvíli není jasné, jak je vyprostí ven. Jednou z možností je například počkat, až voda opadne nebo dostat chlapce ven s pomocí potápěčů.
Druhou možnost ale komplikuje fakt, že mnoho z fotbalistů neumí ani plavat. Navíc cesta ven je velice složitá. V pátek zemřel jeden z potápěčů, který se na záchraně podílel jako dobrovolník. Při zpáteční cestě ztratil vědomí a záchranářům se ho už nepodařilo oživit. Jak se tak chlapce s jejich trenérem podaří vysvobodit z jeskyně, ukáže až čas.