Partie dnes netradičně pokračovala i po skončení televizní části, a to na webu a sociálních sítích. Vznikl tak prostor na dotazy diváků. I v této části diskuzního pořadu padly velice důležité informace. Roman Prymula s Adamem Vojtěchem odpovídali například na to, kdo jsou pacienti ve vážném stavu nebo jak dlouho ještě potrvají restriktivní opatření a došlo i na ostře sledované téma přítomnosti otců u porodu.
Jeden z prvních dotazů se týkal fungování tzv. pendlerů, tedy lidí, kteří dojíždějí do práce přes hranice. Podle Romana Prymuly došlo k zavlečení nákazy do některých příhraničních oblastí, a chystá se proto omezení režimu pendlerů. „Oni si budou moci vybrat. Buď budou tu práci moci dělat a zůstanou v Německu nebo Rakousku, nebo, pokud ta hranice zůstane pro ně uzavřena, museli by zůstat u nás,“ uvedl šéf Ústředního krizového štábu.
Dostalo se také na rozdělování ochranných zdravotnických pomůcek. Podle Prymuly je pro ty, kteří se setkávají s velkou spoustou obyvatelstva, vhodný respirátor třídy 2. Zároveň pak předseda ÚKŠ varoval před použitím respirátorů vyšší třídy, které mají ventilek. Ty totiž filtrují jen vdechovaný vzduch a chrání tak člověka před nákazou. Vydechovaný vzduch ale naopak filtrován není a okolí tak není chráněno.
„V podstatě má tedy jednoduchá rouška větší úlohu než trojkový respirátor, z hlediska vylučování,“ vysvětlil Prymula. Podle něj by měli tyto respirátory vyšší třídy používat hlavně zdravotníci.
Další dotaz směřoval na to, zda jsou nakažení lidé, kteří leží ve vážném stavu v nemocnici, kuřáci. Podle Vojtěcha je pravdou, že mezi nejvážněji nemocnými nejsou pouze senioři, ale také mladší lidé s nějakou přidruženou chorobou. „Onkologicky nemocní pacienti, kardiaci, diabetici - a to samozřejmě zhoršuje ten jejich zdravotní stav. Jsou to také rizikové skupiny. Ale jestli jsou kuřáci, to bohužel, tuto informaci nemám,“ odpověděl ministr zdravotnictví.
Mnoho dotazů přišlo také na to, kdy budou zmírněna vládní opatření. Podle Prymuly se v opatřeních nebude polevovat minimálně do 10. dubna. Právě okolo tohoto data očekává pokles počtu nakažených. Poté by podle šéfa ÚKŠ mohlo dojít k postupnému zmírnění restrikcí. „Chceme zavést systém, kterým budeme opravdu důsledně sledovat kontakty jednotlivých nakažených osob v té době, abychom byli schopni do 3 dnů ty potencionální kontakty zaizolovat,“ nastínil Prymula další plány.
Diváci se ptali také na to, jak se před kontaminací koronavirem co nejúčinněji chránit. Jeden dotaz konkrétně směřoval na to, jestli koronavirus přežívá na oblečení. „Na obuvi se dá přenášet až 48 hodin, na tom textilu asi 24 hodin,“ odpověděl Prymula. Podle něj by bylo ideální mít v bytě nějaké místo, kde by se oblečení nošené venku před vypráním skladovalo. Mezi nejdůležitější prvky ochrany pak stále patří důkladné mytí rukou.
A došlo také na zákaz přítomnosti otců u porodu. Toto opatření budí velké vášně a řada lidí ho považuje za nesmyslné. „Jsme o tom schopni diskutovat,“ shodli se Vojtěch s Prymulou. Nařízení vzniklo kvůli obavám z kontaminace sálu, podle Vojtěcha se s tímto požadavkem obrátila na ministerstvo samotná porodnická zařízení, a to z důvodu ochrany svých pracovníků. „Jsme připraveni to uvolnit, jak bude potřeba, v řádu týdnů,“ nastínil Vojtěch.
Na celou Partii se můžete podívat v úvodním videu tohoto článku.