Ženy nemají šanci vydělat si stejné peníze jako muži. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění

Autoři projektu "22 % k rovnosti" z Ministerstva práce a sociálních věcí uvedli nový průzkum s hodnocením rozdílů v platech žen a mužů. Zahrnuje výzkum veřejného mínění, který podrobně rozebírá jednotlivé příčiny nerovného odměňování. Dle něj si téměř polovina dotázaných myslí, že ženy nemají šanci získat stejnou mzdu jako muži. Za nižší částkou lidé vidí mateřskou, péči o děti nebo neschopnost vykonávat práci stejně dobře jako muži.

Autoři výzkumu se dotázali celkem 2030 respondentů starších 18 let. Průzkum probíhal již minulý rok na jaře a zjišťoval, jak dospělí vnímají odlišnost platů. Téměř 60 % žen si myslí, že nemají šanci získat stejný plat jako muži. Navíc téměř polovina dotázaných odpověděla, že muži mají větší šanci na povýšení než ženy a čtvrtina z nich diskriminaci na pracovišti zažila.

Příčiny

Jako zásadní příčinu diskriminace žen na pracovišti většina vidí v mateřství a následné péči o děti. Další čtvrtina uvedla, že muži mají přirozeně větší touhu po kariéře a ženy si nedovedou říct o přidání platu. Někteří se domnívají, že ženy nejsou schopné odvést tak dobrou práci jako muži. „Mezi další příčiny patří netransparentní odměňování, nedostatečné možnosti slaďování práce a rodiny a stereotypní volby povolání u žen i mužů,“ zmiňuje výzkum.

Dle výzkumu se jednoznačně jedná o diskriminaci. Soudí z toho, že ženy jsou v České republice vzdělanější než muži a tvoří tři pětiny absolventů vysokých škol.

Ostatní země Evropy

„Česká republika je zemí s jednou z nejvyšších úrovní nerovností v odměňování žen a mužů na stejné pracovní pozici a na stejném pracovišti,“ uvádí výzkum. Nejedná se ale pouze o současný problém. Dle historických dat byla nerovnost i v 60., 70. nebo 80. letech. Procentuální rozdíly se nemění, spíše u nás stagnují. Například v západní Evropě jsou rozdíly na stejné pracovní pozici obou pohlaví maximálně 5 %.

"V Evropské unii ženy vydělávají v průměru o 16 % (v ČR je to 21,1 %) méně než muži. EU tak označila letošní 4. listopad za Den rovného odměňování, kdy ženy v porovnání s mužskými kolegy začínají pracovat symbolicky zadarmo," uvedl projekt Rovné odměňování na svůj facebookový profil.

Dotázaní respondenti jsou toho názoru, že by se problémem měla zabývat inspekce práce, vláda a i samotní zaměstnavatelé.

Anta Šimečková

Tagy: