Německá policie stále více čelí zvýšenému fyzickému odporu při deportaci cizinců, mezi nimiž jsou i nelegální migranti. Jen v loňském roce utrpěly během deportací zranění desítky policistů. Strážci zákona tak podle médií používají agresivnějších donucovacích prostředků, což v Německu vyvolává kritiku.
Jen za první pololetí letošního roku v Německu došlo přibližně k 11 500 deportacím cizinců. Ty ale neprobíhají vždy jednoduše. List Welt am Sonntag uvádí, že v loňském roce došlo k 284 případům napadení policisty během deportace a 71 jich bylo přitom zraněno. V roce 2017 statistiky uvádí 271 napadení policistů. Číslo se ovšem týká pouze federální policie, která odpovídá za deportační lety. Statistika opomíjí státní policii, která cizince přivádí na letiště. Zlomená zápěstí a podlitiny jsou běžným zraněním, se kterým musí němečtí policisté počítat. Navíc si stěžují, že existují organizace, které uprchlíkům pomáhají nejen právně, ale dokonce je učí i fyzické sebeobraně.
Ve zprávě není specifikováno, jak vážná byla zranění policistů, ani za jakých okolností k nim přesně došlo. Šéf odborů spolkové policie pro Welt am Sonntag uvedl, že policisté musí čelit „kopům, úderům i hlavičkám“. Podle něj ale většina zranění nebyla vážná.
Podle jednoho z německých policistů, kterého citoval server RT, se někteří jeho kolegové potýkali s modřinami i zlomeninou zápěstí. Deportované osoby jsou prý navíc mnohdy narkomani, a mohou tak přenášet různé infekce. V jednom případě se údajně stalo, že si cizinec určený k deportaci ukousnul kus jazyka a na policisty plival krev.
Ani letecké společnosti nejsou z nuceného transportu utečenců nadšeny, neboť deportované osoby se chovají násilně i na palubě letadla. Proto jenom za první pololetí letecké společnosti odmítly přepravit 335 osob. Piloti často odmítají přepravit utečence z obavy, že bude jejich přeprava narušena nebo bude ohrožena bezpečnost ostatních cestujících.
Levice proti násilné deportaci
Statistiky o deportacích nejsou běžně dostupné. Redakce serveru Deutsche Welle dostala statistiky od politické strany Die Linke (Levice). Poslankyně Ully Jelpkeová interpelovala a chtěla se dozvědět podrobnosti týkající se deportací. Když Jelpkeová zprávu ministerstva vnitra dostala, byla rozhořčena skutečností, že jsou migrantům při deportacích svázány pouty ruce a někdy i nohy. Nejvíce Jelpkeovou pobouřilo, že počet násilných deportací se téměř desetkrát zvýšil ze 135 případů v roce 2015 na 1 231 v roce 2018. Přitom počet používání pout se zvětšil i přesto, že se nezvýšilo číslo nucených deportací. Ministerstvo vnitra vysvětluje situaci tím, že stále více osob během deportace klade fyzický odpor.
Mluvčí ministerstva Eleonore Petermannová uvedla, že není těžké si představit, proč policie používá donucovací prostředky a proč k tomu dochází. „Deportace je aktem proti vůli lidí, kteří následně projevují svoji nespokojenost a brání se deportaci třeba i fyzickým násilím. Aby deportace mohla pokračovat a nebyla ohrožena bezpečnost jednotlivců a chráněn majetek, jsou používána pouta i jiné prostředky, pochopitelně až v poslední instanci,“ uvedla mluvčí Petermannová.
Poslankyně Ully Jelpkeová nebyla vůbec s vysvětlením spokojená: „Myslím si, že je naprosto nepřípustné, aby se na zklamání těchto migrantů reagovalo násilím, když se brání návratu do hrůzných podmínek své vlasti nebo země, přes kterou procházeli.“ K tomu navíc levicová poslankyně dodala, že jsme stále svědky šokujících zpráv o brutálních deportacích utečenců.
Navíc Výbor rady Evropy pro prevenci mučení a násilí vyzval Německo, aby zanechalo nepřiměřeného používání násilí během deportací utečenců.
Mirko Radušević