Saúdský novinář Chášakdží je pohřešovaný už více než dva týdny. Turečtí vyšetřovatelé si jsou jistí, že byl zavražděn tajnými agenty na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a pátrají po jeho těle. Představitelé Saúdské Arábie účast na zmizení novináře popírají.
Novinář ze Saúdské Arábie Džámal Chášakdží byl naposled spatřen druhého října na saúdskoarabském konzulátě v Istanbulu. Vydal se tam s jeho snoubenkou Hatice Cenginzovou, aby si před svatbou vyzvedl potvrzení o rozvodu. Do budovy konzulátu sice Chášakdží vešel, ven už se ale zřejmě živý nedostal.
Turecká policie začala jeho zmizení okamžitě vyšetřovat jako vraždu. Připravit o život ho měla 15členná skupina saúdských agentů, která ten den do Istanbulu přicestovala a poté ho i rychle opustila. Tělo novináře pak prý bylo odstraněno, policie po něm intenzivně pátrá. Podle kriminalistů by mohlo být ukryto v nedalekém lese nebo na poli, informuje web stanice BBC.
Existují důkazy?
Turecká média přinesla informaci, že má existovat i nahrávka údajného mučení a následné vraždy Chášukdžího. Na ni jsou prý slyšet hlasy saúdských agentů, hlas konzula Mohammeda al-Otaibiho a „zvláštní výkřiky“. Bezpečnostní kamery pak zachytily několik vozidel se saúdskými poznávacími značkami, jak přejíždí z konzulátu do rezidence konzula al-Otaibiho. Vyšetřovatelé pak strávili téměř devět hodin prohlídkou jeho rezidence. Odebrané vzorky DNA z rezidence konzula i z konzulátu jsou nyní porovnávány s DNA novináře.
Saúdská Arábie popírá, že by měla cokoliv společného se zmizením novináře. Navzdory jasným důkazům, že novinář není zachycen na kamerovém systému, jak opouští konzulát v Istanbulu, Saúdská Arábie tvrdí, že Chášakdží opustil velvyslanectví živý.
Saúdská Arábie je jedním z největších světových vývozců ropy a má tím pádem velký vliv na světové scéně. Reakce většiny zemí jsou tedy nekonkrétní a opatrné. Ruský prezident Vladimir Putin například prohlásil, že ho mrzí zmizení Chášakdžího, ale dokud nejsou jasné důkazy, nehodlá nikoho soudit. Donald Trump pak v rozhovoru pro AP uvedl, že před řádným soudem je nutné dodržet presumpci neviny. Ve čtvrtek pak dodal, že zmizení novináře je velice smutné a pokud se potvrdí, že novináře zabili saúdští agenti, bude to mít pro Saúdskou Arábii velmi vážné následky.
The disappearance of veteran Saudi journalist Jamal #Khashoggi, allegedly from Saudi Consulate in Istanbul, has sparked international intrigue. Here's a timeline of the case so far. pic.twitter.com/BLdEuVKcG2
— CGTN (@CGTNOfficial) October 17, 2018
Džamál Chášakdží je, nebo spíše byl, novinář původem ze Saúdské Arábie, který kritizoval wahhábismus a politiku Saúdské Arábie, včetně porušování lidských práv. V loňském roce odešel kvůli obavám o svůj život do exilu v USA. Tam každý měsíc přispíval do novin Washington Post. V jeho posledním článku vyzývá arabský svět ke svobodě tisku. Tento článek zveřejnil Washington Post ve čtvrtek.
Turecko začal Chášukdží častěji navštěvovat od počátku letošního roku. Několikrát se tam setkal i s prezidentem Erdoğanem, jehož přívržencem se stal. Během jedné z návštěv se v Istanbulu se seznámil s doktorandkou jménem Hatice Cengizová, se kterou se později plánoval oženit. Právě z toho důvodu dvakrát navštívil saúdskoarabský generální konzulát v Istanbulu. Druhá návštěva se mu ale zřejmě stala osudnou.
Autor: Veronika Mašková