Zrušení povinného očkování? ANO nesouhlasí, SPD jásá. Neshodnou se ani odborníci

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) zrušila povinné očkování proti covidu pro vybrané profesní a věkové skupiny. Toto rozhodnutí rozděluje odborníky i opozici. Jde o naivní krok, nebo o zabránění dalšímu rozdělování společnosti?

S návrhem vyhlášky o povinném očkování proti covidu přišel na podzim minulého roku kabinet Andreje Babiše (ANO). Vyhláška měla platit od 1. března pro lidi starší 60 let, policisty, vojáky, hasiče, zdravotníky, mediky, studenty zdravotnických škol a zaměstnance v sociálních službách.

Nová vláda Petra Fialy však dostála svému slibu a zmíněnou vyhlášku přepsala tak, že z ní jakákoliv povinnost kompletně vypadla. Není tedy divu, že se členům dnes již opozičního hnutí ANO tato změna nelíbí.

„Můj odborný názor je, že to není správně. Doporučil bych povinné očkování nikoliv pouze pro seniory a vybrané skupiny, ale za této situace v podstatě pro všechny dospělé,“ konstatoval poslanec a adept hnutí ANO na post ministra zdravotnictví Julius Špičák (ANO).

Fialova vláda sice nadále vnímá očkování jako hlavní zbraň v boji proti covidu, rozhodnutím o zrušení povinného očkování ale chce uklidnit náladu v poměrně rozdělené české společnosti.

Maříková: Stále tu máme diskriminační opatření

Členové SPD jsou na rozdíl od představitelů hnutí ANO s úpravou vyhlášky spokojeni. „Jsem ráda, že se vláda tímto směrem vydala. Také si ale musíme uvědomit, že pořád máme nějaká opatření, která jsou diskriminační a jednu skupinu zvýhodňují,“ uvedla poslankyně a místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD) v narážce na lidi, kteří podstoupili vakcinaci.

Jednoznačná shoda nepanuje ani v odborné sféře. Kritiku si Fialův kabinet vysloužil například od imunologa Václava Hořejšího. Tomu přijde dobrovolnost vakcinace a vládní apel na očkování naivní.

„Myslím si, že to je velice nesprávné rozhodnutí. Nevím, jak si to tahle vláda představuje. Že pan ministr zdravotnictví (Vlastimil Válek z TOP 09, pozn. red.) nějakým svým šarmem nebo čím přesvědčí lidi, aby se nechali očkovat?“ zmínil Hořejší.

Naopak imunolog Jiří Šinkora změnu kvituje: „Já to považuji za naprosto správné a odvážné rozhodnutí, které je v naprostém souladu s tím, co víme o současných vakcínách. Ty jsou krátkodobé, navržené proti jinému viru a v podstatě tím pádem zastaralé.“

Vojtěch změnu předpovídal

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje jen ministerská vyhláška. Proto mohla Fialova vláda předchozí vyhlášku jednoduše upravit podle svého a povinné očkování proti covidu z ní vyřadit.

Že k něčemu takovému může dojít, předpovídal již na přelomu listopadu a prosince tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Může se stát, že nám to pak zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je v této situaci správné,“ komentoval tehdy.

Vláda kromě povinného očkování projednávala novelu účinnosti pandemického zákona. Ten by se měl prodloužit do konce srpna 2023 a měl by nově regulovat obchody, služby, trhy, sportoviště i školy. Opatření proti covidu budou nově vydávat i resorty obrany a vnitra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané
MS v hokeji 2022

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:38

Ukrajina ztrácí Lyman

21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.