Zrušení povinného očkování? ANO nesouhlasí, SPD jásá. Neshodnou se ani odborníci

Povinné očkování

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) zrušila povinné očkování proti covidu pro vybrané profesní a věkové skupiny. Toto rozhodnutí rozděluje odborníky i opozici. Jde o naivní krok, nebo o zabránění dalšímu rozdělování společnosti?

S návrhem vyhlášky o povinném očkování proti covidu přišel na podzim minulého roku kabinet Andreje Babiše (ANO). Vyhláška měla platit od 1. března pro lidi starší 60 let, policisty, vojáky, hasiče, zdravotníky, mediky, studenty zdravotnických škol a zaměstnance v sociálních službách.

Nová vláda Petra Fialy však dostála svému slibu a zmíněnou vyhlášku přepsala tak, že z ní jakákoliv povinnost kompletně vypadla. Není tedy divu, že se členům dnes již opozičního hnutí ANO tato změna nelíbí.

„Můj odborný názor je, že to není správně. Doporučil bych povinné očkování nikoliv pouze pro seniory a vybrané skupiny, ale za této situace v podstatě pro všechny dospělé,“ konstatoval poslanec a adept hnutí ANO na post ministra zdravotnictví Julius Špičák (ANO).

Fialova vláda sice nadále vnímá očkování jako hlavní zbraň v boji proti covidu, rozhodnutím o zrušení povinného očkování ale chce uklidnit náladu v poměrně rozdělené české společnosti.

Maříková: Stále tu máme diskriminační opatření

Členové SPD jsou na rozdíl od představitelů hnutí ANO s úpravou vyhlášky spokojeni. „Jsem ráda, že se vláda tímto směrem vydala. Také si ale musíme uvědomit, že pořád máme nějaká opatření, která jsou diskriminační a jednu skupinu zvýhodňují,“ uvedla poslankyně a místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD) v narážce na lidi, kteří podstoupili vakcinaci.

Jednoznačná shoda nepanuje ani v odborné sféře. Kritiku si Fialův kabinet vysloužil například od imunologa Václava Hořejšího. Tomu přijde dobrovolnost vakcinace a vládní apel na očkování naivní.

„Myslím si, že to je velice nesprávné rozhodnutí. Nevím, jak si to tahle vláda představuje. Že pan ministr zdravotnictví (Vlastimil Válek z TOP 09, pozn. red.) nějakým svým šarmem nebo čím přesvědčí lidi, aby se nechali očkovat?“ zmínil Hořejší.

Naopak imunolog Jiří Šinkora změnu kvituje: „Já to považuji za naprosto správné a odvážné rozhodnutí, které je v naprostém souladu s tím, co víme o současných vakcínách. Ty jsou krátkodobé, navržené proti jinému viru a v podstatě tím pádem zastaralé.“

Vojtěch změnu předpovídal

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje jen ministerská vyhláška. Proto mohla Fialova vláda předchozí vyhlášku jednoduše upravit podle svého a povinné očkování proti covidu z ní vyřadit.

Že k něčemu takovému může dojít, předpovídal již na přelomu listopadu a prosince tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Může se stát, že nám to pak zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je v této situaci správné,“ komentoval tehdy.

Vláda kromě povinného očkování projednávala novelu účinnosti pandemického zákona. Ten by se měl prodloužit do konce srpna 2023 a měl by nově regulovat obchody, služby, trhy, sportoviště i školy. Opatření proti covidu budou nově vydávat i resorty obrany a vnitra.

Tagy: