Zubařům chybějí anestetika. V některých ordinacích nemají proti bolesti vůbec nic

V zubařských ordinacích chybí anestetika

V zubařských ordinacích chybí anestetika. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera si je kolegové zubaři musí vzájemně půjčovat. Anestetikum, které lékaři používají téměř denně, má mít v březnu výpadek, problémy ale nastaly už nyní.

Nejpoužívanější stomatologické anestetikum Supracain je momentálně na trhu v podstatě nedostupné. Výpadky anestetik jsou hlášeny až od poloviny března. Stomatologové se ale s problémy potýkají už poslední tři týdny. „Objednaných 20 balení před třemi týdny se nám do ordinace nedostalo a bylo nám oznámeno, že si můžeme vyzvednout jedno z těch balení,“ popsala pro CNN Prima NEWS stomatochirurgička Gabriela Pavlíková.

ČTĚTE TAKÉ: Překvapivé zjištění vědců. Káva snižuje riziko cukrovky, odhalila studie. Má to ale háček

Zubaři tak musejí používat  alternativy. I ty však z pultů lékáren rychle mizí. Navíc se liší ve způsobu podávání a to může pro některé lékaře znamenat komplikaci.

Například v pražské provozovně Lékárna Těšnov nemají ani jedno balení potřebných anestetik a zda zásoby dorazí, zatím není jisté. „Máme tady polikliniku zubařů a bohužel jim nemůžeme nic dát. Po dvacátém nám slibují, že nám něco přivezou, ale nikdo neví,“ přiblížila pro CNN Prima NEWS vedoucí lékárnice Petra Nováková. Dodala, že nemají ani žádné alternativy.

„Kolegové si anestetika různě půjčují a během toho vykonávají třeba preventivní vyšetření,“ popsal pro CNN Prima NEWS Šmucler. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) stojí za problémem extrémní předzásobení některých ordinací. „Dodávky sice byly stabilní, ale tím, že bylo avizováno přerušení dodávek, došlo k masivnímu kupování. Zásoby tak sice jsou, ale ne v distribuci, jsou v ordinacích,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel SÚKL Tomáš Boráň.

Pomoci by měl dovoz ze zahraničí. „Od začátku jsme byli kontaktováni zahraničními firmami, zejména Slováky, ale i Němci a snad příští týden už dorazí první dodávky ze Slovenska, a to by tu situaci snad mělo stabilizovat,“ dodal Šmucler. Pacienti mohou u některých lékařů počítat s delší dobou ošetření, alternativní anestetika totiž potřebují více času k nástupu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Odškodnění za vakcínu vítám, máme se o co opřít, řekl Válek. Peníze místo Pfizeru uhradí stát

Tagy:
zdraví anestezie lékař Státní ústav pro kontrolu léčiv Roman Šmucler Petra Nováková zubní lékař nemoci a zdravotní potíže zdravotní ošetření a postupy Supracain