Babiš a Fiala si na Národní třídě vyslechli kritiku
Vzpomínkové akce k 35. výročí sametové revoluce se neobešly bez vypjatých momentů. Na Národní třídě, kam chodí každoročně pokládat květiny a zapálit svíčku i vrcholní politici, byli přítomni i jejich odpůrci, a to jak představitelů vlády, tak opozice. Na jejich adresu padala i ostrá slova i nadávky.
Jan Lipavský
Ministr zahraničí Jan Lipavský dorazil k pamětní desce v centru hlavního města před devátou hodinou dopoledne. Na místě byli i jeho odpůrci, kteří kromě volání „Hanba“ vyjadřovali svůj nesouhlas s politikou šéfa diplomacie citoslovcí „Fuj“. Ozýval se i hvizd píšťalek.
Sám ministr následně novinářům sdělil, že i tyto protestní hlasy jsou důkazem, že v Česku panuje svoboda, která zajišťuje lidem vyjádřit nesouhlas kdykoliv.
Petr Pavel
Hlasité volání „Hanba“ se ozývalo u pamětní desky i po příchodu prezidenta Petra Pavla. Odpůrci křičeli slova o „chameleonech“, někteří z nich hulákali, že „komunisté se vracejí na místo činu“. Nesouhlasné reakce však při odchodu Pavla překrylo skandování příznivců „Děkujeme“.
Prezident poté před novináři poznamenal, že je nutné si vzájemně naslouchat a že než křičení na Národní třídě je lepší se ozvat na příslušných institucích, případně i s návrhem, jak situaci zlepšit.
Vít Rakušan
Dorazil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Na toho dokonce při zapalování svíček hulákal v těsné blízkosti jeden z odpůrců. Ani on se nevyhnul pískotu a pokřikům typu „Hanba“ a „Nestydíte se?“ Svíčky zapaloval společně s ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem (STAN).
Kolem pamětní desky se stále pohybovali protivládní demonstranti, kteří pískali a pokřikovali podobná hesla na jakéhokoliv vládního politika. „Lidé si mohou užívat svobody, k níž patří i to, že se může takto křičet na politiky, kteří zrovna vládnou,“ pronesl poté před novináři Rakušan.
Petr Fiala
Premiér Petr Fiala (ODS) dorazil položit květiny k pamětní desce a zapálit svíčku společně s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Mnozí jim tleskali, ozývala se i slova chvály jako „Bravo“ a „Děkujeme“.
Jenže při pokládání květin se ozvali i jeho nejrozlícenější odpůrci. „Je to srab a zaprodaná loutka!“ křičeli někteří. Další posílali Fialu, aby se šel „poklonit wehrmachtu“. Zazněly i vulgarity a ostrá vyjádření směrem k premiérovi.
Andrej Babiš
Neméně bouřlivou reakci vyvolal příchod šéfa ANO Andreje Babiše, který se na místo dostal mezi posledními kvůli letu z Francie. Při cestě po Národní si po boku místopředsedy hnutí Karla Havlíčka vyslechl velmi hlasité skandování jako „Babiše do koše“ nebo „estébáku“.
„Ty estébáku, co tu děláš? Táhni do Průhonic,“ křičel jeden z jeho odpůrců vybavený megafonem. Během doby, kdy dával šéf ANO vyjádření novinářům, se kolem něj vytvořila skupina demonstrantů, kteří vyjadřovali nesouhlas s jeho přítomností.
V jednu chvíli bylo hvízdání píšťalek a skandování „Hanba“ tak hlasité, že Babiš musel do mikrofonů mluvit hlasitěji. Příchod politiků k pamětní desce se však obešel bez větších incidentů, které by musela řešit policie.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Až mě mrazí, jakou cítím paralelu s Havlem, řekla Schillerová k situaci ve společnosti