Jako absolutní prasárnu označil milost pro někdejší šéfku kabinetu a manželku expremiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nečasovou bývalý policista a politik Robert Šlachta (Přísaha), který v roce 2013 vedl zásah na Úřadu vlády. Právnička a politička Hana Marvanová si myslí, že by se měla udělovat jen v humanitárních případech.
Milost se nelíbila jednomu z hlavních aktérů zásahu na Úřadu vlády v roce 2013. „Absolutní prasárna! Janě Nečasové reálně hrozilo, že by zaslouženě skončila ve vězení. Je jasné, že se na tom domluvila ODS a Zeman. Další totální pošlapání spravedlnosti,“ napsal na Twitter Robert Šlachta, politik a někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který na Úřadu vlády zasahoval. Následně se také obrátil na oba prezidentské kandidáty, aby vyjádřili svůj názor.
Absolutní prasárna! Janě Nečasové reálně hrozilo, že by zaslouženě skončila ve vězení.
— Robert Šlachta (@RobertSlachta) January 20, 2023
Je jasné, že se na tom domluvila ODSka a Zeman.
Další totální pošlapání spravedlnosti.
„Prezident Zeman vstoupil do další kauzy, která je ještě živá, kde může dojít k dalšímu rozsudku a vzhledem k tomu, že byla stále v podmínce, tak už by šla do výkonu trestu. Takže Zemanova snaha byla jednoznačně o tom, aby Nečasová do výkonu trestu nešla. Kdyby to byl jakýkoliv jiný občan České republiky, tak by tu milost nedostal,“ doplnil Šlachta pro CNN Prima NEWS.
Právnička a politička Hana Marvanová se domnívá, že milost má být udělována v jiných případech. „Má sloužit humanitárním účelům a ne pokrytí trestných činů vlivných veřejných činitelů a jejich spolupracovníků a kamarádů. To je zneužití institutu milosti a popření principu rovnosti před zákonem,“ napsala na Twitteru.
Ostře se vyjádřil také pirátský předseda Ivan Bartoš. „Kajínek, Balák, Nečasová. Jeden smrtelně nemocný vedle druhého. Dodržování slibů lidem v podání Miloše Zemana. Už fakt pískej konec,“ napsal na Twitter.
Kajínek, Balák, Nečasová. Jeden smrtelně nemocný vedle druhého... dodržování slibů lidem v podání Miloše Zemana. Už fakt pískej konec!
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) January 20, 2023
Podobně hovořil také jeho stranický kolega Jakub Michálek. „Zeman, který postavil kampaň na neudělování milostí, vyvíjí horečnou aktivitu na konci mandátu. Pěkná bilance. Aktivita během covidu nula, Rusko a válka velké minus, energokrize nula, jen kamarádíčci. Už brzy bude konec. Nový prezident musí na Hradě provést důkladný audit všeho,“ napsal na Twitteru.
Zeman, který postavil kampaň na neudělování milostí, vyvíjí horečnou aktivitu na konci mandátu. Pěkná bilance. Aktivita během covidu nula, Rusko a válka velké minus, energokrize nula, jen kamarádíčci. Už brzy bude konec. Nový prezident musí na Hradě provést důkladný audit VŠEHO.
— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) January 20, 2023
Premiér Petr Fiala (ODS) o Zemanově kroku hovořit nechce. „Udělování milostí je pravomocí prezidenta republiky, dále to premiér nebude komentovat,“ sdělil mluvčí vlády Václav Smolka.
Zeman omilostnil Janu Nečasovou. Soud ji potrestal za sledování tehdejší manželky premiéra
Prezident Miloš Zeman udělil Janě Nečasové milost v případu zneužití vojenského zpravodajství, uvedla v pátek Česká televize (ČT). Hlava státu podle ní odpustila podmíněně odsouzené manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) zkušební dobu. Soud Nečasovou (dříve Nagyovou) v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.
Podle pravomocného verdiktu Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.
„Ministerstvo spravedlnosti obdrželo z kanceláře prezidenta republiky rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové,“ uvedlo ministerstvo na Twitteru. Ministerstvo nebylo adresátem návrhu o prominutí a nevedlo o něm žádné řízení.
Podle pravomocného verdiktu Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.
V kauze zneužití Vojenského zpravodajství byli kromě Nečasové odsouzeni také někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Verdikt nad nimi potvrdil i Nejvyšší soud a neuspěli ani se stížností u Ústavního soudu.