Ti aktuálně nejlepší jsou na nejvyšších místech v žebříčku. Tak to zpravidla bývá, ale doba covidová pořádně zamíchala s pořadím tenistů a tenistek. Speciální ranking, jenž kvůli pandemii vznikl, dost pomáhá hráčům, kteří zářili v roce 2019 a na začátku sezony 2020. Naopak profesionálové s momentálně nejlepší formou nejsou za své nedávné úspěchy dostatečně odměněni. A někteří z nich si na improvizovaný výpočet v poslední době postěžovali.
Loni v březnu před prestižním turnajem v kalifornském Indian Wells se tenisový kolotoč zastavil. Odstávka trvala několik měsíců, pouť se znovu rozběhla až uprostřed léta.
Mužská i ženská asociace, ATP a WTA, na dlouhou pauzu zareagovaly tak, že v červenci změnily systém sestavování žebříčků. Normálně postavení odráží výsledky tenistů a tenistek za posledních 52 týdnů. Klíč byl ale na základě koronavirové odmlky pozměněn tak, že se profesionálům rázem započítávalo nejlepších 18 výsledků od března 2019. Tenisové orgány tak chtěly pomoci těm, kteří z obav o své zdraví vzhledem k nevyzpytatelné situaci plánovali zbytek ročníku 2020 vynechat.
Nestandardní formát přetrvává a zašlapává úspěchy těch, kteří momentálně září. Za triumfy na turnajích dostávají standardní finanční odměnu, ale jejich úspěchy se neotisknou do rankingu tak výrazně, jako by tomu bylo při klasickém kalkulování. Postavení v žebříčku výrazně ovlivňuje to, jak těžký či lehký los bude mít hráč nebo hráčka na jednotlivých akcích.
1,2 milionu za nic. Tenista postoupil a vydělal způsobem, jaký historie nepamatuje
Největší tenisové turnaje zajišťující hráčkám a hráčům v případě postupu moc pěkné peníze. Ty ale přicházejí až po úspěšně absolvovaných bitvách. Nebo ne? Rus Andrej Rubljov tento týden na podniku v katarském Dauhá pronikl do semifinále a vydělal 1,2 milionu korun, aniž by vkročil na kurt.
Kdo tedy aktuálně nejvíce tratí? Třeba Kanaďan Milos Raonic, který by se v normálním systému oproti současné 19. pozici našel v top 10. Nebo Rus Andrej Rubljov. Tomu poslední měsíce vycházejí na výbornou – na podzim vyhrál podnik v Petrohradu, Vídni, letos triumfoval v Rotterdamu. Pokud by se žebříček sestavoval standardně – tedy skrze výsledky za uplynulých 12 měsíců – byl by světovou trojkou. Takto mu patří osmá pozice. „Pokud by byl systém normální, byl bych hráčem číslo 3. Co myslíte, že je pro mě lepší? Být světovou osmičkou, nebo trojkou?“ tázal se řečnicky minulý týden.
Hráči: Současný systém je absurdní
Jedno z míst mu blokuje fenomén Roger Federer. Ten více než rok nehrál. Na začátku sezony 2020 se představil na Australian Open, pak si v únoru střihl exhibici v Jihoafrické republice s Rafaelem Nadalem. Kvůli zranění kolene pak z kurtů na dlouhou dobu zmizel. Až na začátku letošního března se vrátil na turnaji v Dauhá, kde vypadl ve čtvrtfinále. I přes předchozí nezanedbatelnou absenci mu patří v bodování šestá pozice. V případě, že by asociace ATP sestavovala ranking tradičním způsobem, byl by Federer až ve třetí stovce.
Takovéto zvýhodnění dlouho pauzírujících hráčů nechápe německý tenista Alexandr Zverev, aktuálně sedmý muž žebříčku. „Nepřikládám aktuálnímu postavení velkou váhu, měl bych totiž být světová čtyřka či pětka. Současný systém je trochu absurdní,“ vysvětloval rodák z Hamburku. A dodal: „Jsem největší fanoušek Rogera Federera, ale on nehrál rok a je v žebříčku výš než já. Byl jsem loni ve finále grandslamu (US Open), finále Masters (druhá nejprestižnější kategorie turnajů, Zverev hrál o titul v Paříži, pozn. red.). Tento systém je pohroma.“
Plačící Serena Williamsová ukončila tiskovou konferenci a odešla
Serena Williamsová, třiadvacetinásobná vítězka grandslamových turnajů, po prohraném semifinále na Australian Open v Melbourne ukončila předčasně tiskovou konferenci a se slzami v očích odešla.
Frustraci Zvereva chápe i česko-americká ikona Martina Navrátilová. „Souhlasím se Sašou. Žebříček je v současné podobě celkem stagnující, pravděpodobně ne úplně vypovídající,“ uvedla 18násobná šampionka ve dvouhře na grandslamu.
Světová jednička Bartyová mimo první desítku
Tímto se můžeme přemístit k ženským tenistkám. Jak by vypadal žebříček, pokud by z něj byly vyňaty výsledky z roku 2019 i z prvních měsíců sezony 2020, které WTA nadále započítává z důvodu loňského přerušení ročníku a narušení tenisových kalendářů?
U mužů by byl tak či tak světovou jedničkou Novak Djokovič. Ale současná vládkyně Ashleigh Bartyová by musela trůn přenechat Japonce Naomi Ósakaové. Bartyová by se dokonce nevešla ani do první desítky bodování, stejně tak by elitní skupinu opustily i Češky Karolína Plíšková s Petrou Kvitovou. Světová trojka Simona Halepová by byla devátá.
Naopak na covidovém systému dost prodělává běloruská hvězda Viktoria Azarenková, finalistka loňského US Open. Aktuálně je 15., ale v normálních časech by se našla na stříbrné příčce. A to je velký rozdíl. Hned za ní by na třetím místě byla 19letá Polka Iga Swiateková, která loni překvapila celý tenisový svět a ovládla antukové Roland Garros.