Agentura C&B Reputation Management, kterou platila firma Home Credit International, neporušila podle policie ve vztahu k senátorovi Pavlu Fischerovi zákon. Získané informace policie předala Bezpečnostní informační službě (BIS), informoval server Deníku N.
Server Aktuálně.cz loni na základě získaných dokumentů uvedl, že agentura měla vylepšit obraz Číny v Česku a Fischer byl předmětem jejího „interního monitoringu“. Fischer, který je kritikem čínského režimu, proto podal trestní oznámení.
Fischer v Senátu vede výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. „Podle našich závěrů trestní oznámení nezakládalo podezření z trestného činu, a proto nebyly zahájeny úkony trestního řízení. Nicméně vzhledem k postavení pana senátora jsme vyrozuměli příslušné orgány,“ řekl Deníku N mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie podle deníku případ odložila už v únoru.
Majitel agentury C&B Tomáš Jirsa se chce na základě aktuálních informací poradit s právníky o dalších krocích. „Obvinění z nelegálního sledování, které vznesl senátor Fischer, bylo ve světle rozhodnutí Policie ČR jednoznačně účelovou lží, která měla poškodit nás i naše klienty,“ uvedl ve vyjádření, které poskytl ČTK. Policisté podle něj nikoho z agentury ani nepozvali k oficiálnímu podání vysvětlení.
„Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost Parlamentu,“ uvedl Fischer koncem prosince ke svému trestnímu oznámení. Připomněl, že policie má za úkol mimo jiné ochranu ústavních činitelů. Agentura C&B tehdy jako příklad monitoringu Fischera zveřejnila několik e-mailů, které popisovaly senátorova vyjádření v médiích či na sociálních sítích. Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, do níž Home Credit spadá, v prosinci uvedla, že monitoring veřejných mediálních výstupů je legitimní součást komunikační praxe. Home Credit v Číně poskytuje spotřebitelské půjčky. Firma v prosinci oznámila, že se vyšetřování kvůli Fischerovu oznámení neobává a je připravena s vyšetřovateli spolupracovat.
Fischer loni na jaře pozval Kellnera na jednání zahraničního výboru horní komory. Důvodem byla spolupráce Kellnerovy PPF s čínskou firmou Huawei, před jejímiž technologiemi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kellner pozvání odmítl, místo toho se sešel s tehdejším předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Ujistil ho údajně, že jeho firmy budou dodržovat případná omezení pro Huawei. PPF je majoritním vlastníkem telekomunikačního operátora O2 a vlastní největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí Cetin.