reklama

Jindrák: Jako pamětník doby před rokem 1989 se bojím toho, jak se Čína zachová

Co nám hrozí z čínské strany? Zeptal se v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. A sám si také odpověděl: „Sami jsme zvědaví. Nějaké reakce už byly v rovině diplomatické. S čínským velvyslancem jsem poměrně dlouho hovořil a Čína protestuje proti cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.“

reklama

Právě o klíčové zahraničně-politické události těchto dnů mluvila moderátorka Marie Bastlová s Jindrákem, bývalým velvyslancem České republiky v Maďarsku, poté v Rakousku a následně v Německu. Od března 2017 zastává současnou pozici v prezidentské kanceláři.

K tématu

Šéf Senátu Miloš Vystrčil v úterý oznámil, že na přelom srpna a září letošního roku plánuje cestu na Tchaj-wan, kam chtěl zamířit už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, který však v lednu podlehl infarktu. „Chci připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená,“ odůvodnil Vystrčil svou cestu do demokratické asijské země s demokraticky zvolenou prezidentkou ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vystrčilův záměr vyvolal bouři na českém politickém poli. Cestu mu nedoporučuje prezident Miloš Zeman, což stejně činil i v případě Jaroslava Kubery. Jindrák tvrdí, že cesta by cesta neprospěla česko-čínským vztahům. „Prezidentovi se podařilo si vytvořit poměrně osobní a blízký vztah s čínským prezidentem, to je kapitál, se kterým můžeme určitým způsobem pracovat. Čína považuje Tchaj-wan za součást Číny, Peking to měnit nebude,“ uvedl v rozhovoru Jindrák.

Největší otazník visí nad tím, jaké následky může mít cesta pro Českou republiku, pokud Vystrčil na Tchaj-wan skutečně pojede. Jindrák přirovnal možné následky k politické situaci ve východním bloku před rokem 1989: „Bál bych se to konkretizovat. Jsem pamětník doby komunismu před rokem 1989, kdy tady vládla jedna strana a podle ní se postupovalo. Mám obavy, že Čína takto může postupovat.“

K tématu

Moderátorka Marie Bastlová poukázala například na varování prezidenta Zemana z loňského roku, kdy zmínil, že by čínská státní společnost Citic mohla přestat financovat tým české první fotbalové Fortuna ligy Slavii Praha. „Nevím, odkud má pan prezident tyto informace. Mně žádné takové informace nepřišly. Pokud vím, Slavia je finančně zabezpečena dobře a na tři roky dopředu,“ řekl Jindrák.

Vystrčil v březnu žádal o vyhoštění čínského velvyslance z České republiky kvůli dopisům pro Kuberu, které ho měly odradit od cesty do Číny. Návrh však neprosadil. To prý mělo spojitost s dodávkou zdravotnického materiálu po vypuknutí krize během pandemie koronaviru. Podle Jindráka se tímto projevily dobré vztahy mezi Čínou a Českem. „Při jednání o vyhoštění čínského velvyslance z Česka hrálo roli i to, že jsme jednali o nákupu zdravotnického materiálu. Vyhoštění je nejtvrdší krok a hrozilo, že by nám pak Čína nic neprodala,“ poznamenal Jindrák a doplnil: „Každá země by se zachovala negativně. Kdyby nám někdo v ČR přerušil diplomatické styky, tak si myslím, že ani my bychom neměli zájem s tím druhým vyjednávat.“

Celý rozhovor Marie Bastlové s Rudolfem Jindrákem je v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama