reklama

Jindrák: Jako pamětník doby před rokem 1989 se bojím toho, jak se Čína zachová

Co nám hrozí z čínské strany? Zeptal se v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. A sám si také odpověděl: „Sami jsme zvědaví. Nějaké reakce už byly v rovině diplomatické. S čínským velvyslancem jsem poměrně dlouho hovořil a Čína protestuje proti cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.“

reklama

Právě o klíčové zahraničně-politické události těchto dnů mluvila moderátorka Marie Bastlová s Jindrákem, bývalým velvyslancem České republiky v Maďarsku, poté v Rakousku a následně v Německu. Od března 2017 zastává současnou pozici v prezidentské kanceláři.

K tématu

Šéf Senátu Miloš Vystrčil v úterý oznámil, že na přelom srpna a září letošního roku plánuje cestu na Tchaj-wan, kam chtěl zamířit už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, který však v lednu podlehl infarktu. „Chci připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená,“ odůvodnil Vystrčil svou cestu do demokratické asijské země s demokraticky zvolenou prezidentkou ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vystrčilův záměr vyvolal bouři na českém politickém poli. Cestu mu nedoporučuje prezident Miloš Zeman, což stejně činil i v případě Jaroslava Kubery. Jindrák tvrdí, že cesta by cesta neprospěla česko-čínským vztahům. „Prezidentovi se podařilo si vytvořit poměrně osobní a blízký vztah s čínským prezidentem, to je kapitál, se kterým můžeme určitým způsobem pracovat. Čína považuje Tchaj-wan za součást Číny, Peking to měnit nebude,“ uvedl v rozhovoru Jindrák.

Největší otazník visí nad tím, jaké následky může mít cesta pro Českou republiku, pokud Vystrčil na Tchaj-wan skutečně pojede. Jindrák přirovnal možné následky k politické situaci ve východním bloku před rokem 1989: „Bál bych se to konkretizovat. Jsem pamětník doby komunismu před rokem 1989, kdy tady vládla jedna strana a podle ní se postupovalo. Mám obavy, že Čína takto může postupovat.“

K tématu

Moderátorka Marie Bastlová poukázala například na varování prezidenta Zemana z loňského roku, kdy zmínil, že by čínská státní společnost Citic mohla přestat financovat tým české první fotbalové Fortuna ligy Slavii Praha. „Nevím, odkud má pan prezident tyto informace. Mně žádné takové informace nepřišly. Pokud vím, Slavia je finančně zabezpečena dobře a na tři roky dopředu,“ řekl Jindrák.

Vystrčil v březnu žádal o vyhoštění čínského velvyslance z České republiky kvůli dopisům pro Kuberu, které ho měly odradit od cesty do Číny. Návrh však neprosadil. To prý mělo spojitost s dodávkou zdravotnického materiálu po vypuknutí krize během pandemie koronaviru. Podle Jindráka se tímto projevily dobré vztahy mezi Čínou a Českem. „Při jednání o vyhoštění čínského velvyslance z Česka hrálo roli i to, že jsme jednali o nákupu zdravotnického materiálu. Vyhoštění je nejtvrdší krok a hrozilo, že by nám pak Čína nic neprodala,“ poznamenal Jindrák a doplnil: „Každá země by se zachovala negativně. Kdyby nám někdo v ČR přerušil diplomatické styky, tak si myslím, že ani my bychom neměli zájem s tím druhým vyjednávat.“

Celý rozhovor Marie Bastlové s Rudolfem Jindrákem je v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Lole“ Reutemann je v nemocnici. Nemilovaný exkolega Nikiho Laudy je v kritickém stavu
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama