reklama

Jindrák: Jako pamětník doby před rokem 1989 se bojím toho, jak se Čína zachová

Co nám hrozí z čínské strany? Zeptal se v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. A sám si také odpověděl: „Sami jsme zvědaví. Nějaké reakce už byly v rovině diplomatické. S čínským velvyslancem jsem poměrně dlouho hovořil a Čína protestuje proti cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.“

reklama

Právě o klíčové zahraničně-politické události těchto dnů mluvila moderátorka Marie Bastlová s Jindrákem, bývalým velvyslancem České republiky v Maďarsku, poté v Rakousku a následně v Německu. Od března 2017 zastává současnou pozici v prezidentské kanceláři.

K tématu

Šéf Senátu Miloš Vystrčil v úterý oznámil, že na přelom srpna a září letošního roku plánuje cestu na Tchaj-wan, kam chtěl zamířit už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, který však v lednu podlehl infarktu. „Chci připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená,“ odůvodnil Vystrčil svou cestu do demokratické asijské země s demokraticky zvolenou prezidentkou ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vystrčilův záměr vyvolal bouři na českém politickém poli. Cestu mu nedoporučuje prezident Miloš Zeman, což stejně činil i v případě Jaroslava Kubery. Jindrák tvrdí, že cesta by cesta neprospěla česko-čínským vztahům. „Prezidentovi se podařilo si vytvořit poměrně osobní a blízký vztah s čínským prezidentem, to je kapitál, se kterým můžeme určitým způsobem pracovat. Čína považuje Tchaj-wan za součást Číny, Peking to měnit nebude,“ uvedl v rozhovoru Jindrák.

Největší otazník visí nad tím, jaké následky může mít cesta pro Českou republiku, pokud Vystrčil na Tchaj-wan skutečně pojede. Jindrák přirovnal možné následky k politické situaci ve východním bloku před rokem 1989: „Bál bych se to konkretizovat. Jsem pamětník doby komunismu před rokem 1989, kdy tady vládla jedna strana a podle ní se postupovalo. Mám obavy, že Čína takto může postupovat.“

K tématu

Moderátorka Marie Bastlová poukázala například na varování prezidenta Zemana z loňského roku, kdy zmínil, že by čínská státní společnost Citic mohla přestat financovat tým české první fotbalové Fortuna ligy Slavii Praha. „Nevím, odkud má pan prezident tyto informace. Mně žádné takové informace nepřišly. Pokud vím, Slavia je finančně zabezpečena dobře a na tři roky dopředu,“ řekl Jindrák.

Vystrčil v březnu žádal o vyhoštění čínského velvyslance z České republiky kvůli dopisům pro Kuberu, které ho měly odradit od cesty do Číny. Návrh však neprosadil. To prý mělo spojitost s dodávkou zdravotnického materiálu po vypuknutí krize během pandemie koronaviru. Podle Jindráka se tímto projevily dobré vztahy mezi Čínou a Českem. „Při jednání o vyhoštění čínského velvyslance z Česka hrálo roli i to, že jsme jednali o nákupu zdravotnického materiálu. Vyhoštění je nejtvrdší krok a hrozilo, že by nám pak Čína nic neprodala,“ poznamenal Jindrák a doplnil: „Každá země by se zachovala negativně. Kdyby nám někdo v ČR přerušil diplomatické styky, tak si myslím, že ani my bychom neměli zájem s tím druhým vyjednávat.“

Celý rozhovor Marie Bastlové s Rudolfem Jindrákem je v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama