reklama

Jindrák: Jako pamětník doby před rokem 1989 se bojím toho, jak se Čína zachová

Co nám hrozí z čínské strany? Zeptal se v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. A sám si také odpověděl: „Sami jsme zvědaví. Nějaké reakce už byly v rovině diplomatické. S čínským velvyslancem jsem poměrně dlouho hovořil a Čína protestuje proti cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.“

reklama

Právě o klíčové zahraničně-politické události těchto dnů mluvila moderátorka Marie Bastlová s Jindrákem, bývalým velvyslancem České republiky v Maďarsku, poté v Rakousku a následně v Německu. Od března 2017 zastává současnou pozici v prezidentské kanceláři.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil v úterý oznámil, že na přelom srpna a září letošního roku plánuje cestu na Tchaj-wan, kam chtěl zamířit už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, který však v lednu podlehl infarktu. „Chci připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená,“ odůvodnil Vystrčil svou cestu do demokratické asijské země s demokraticky zvolenou prezidentkou ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vystrčilův záměr vyvolal bouři na českém politickém poli. Cestu mu nedoporučuje prezident Miloš Zeman, což stejně činil i v případě Jaroslava Kubery. Jindrák tvrdí, že cesta by cesta neprospěla česko-čínským vztahům. „Prezidentovi se podařilo si vytvořit poměrně osobní a blízký vztah s čínským prezidentem, to je kapitál, se kterým můžeme určitým způsobem pracovat. Čína považuje Tchaj-wan za součást Číny, Peking to měnit nebude,“ uvedl v rozhovoru Jindrák.

Největší otazník visí nad tím, jaké následky může mít cesta pro Českou republiku, pokud Vystrčil na Tchaj-wan skutečně pojede. Jindrák přirovnal možné následky k politické situaci ve východním bloku před rokem 1989: „Bál bych se to konkretizovat. Jsem pamětník doby komunismu před rokem 1989, kdy tady vládla jedna strana a podle ní se postupovalo. Mám obavy, že Čína takto může postupovat.“

Moderátorka Marie Bastlová poukázala například na varování prezidenta Zemana z loňského roku, kdy zmínil, že by čínská státní společnost Citic mohla přestat financovat tým české první fotbalové Fortuna ligy Slavii Praha. „Nevím, odkud má pan prezident tyto informace. Mně žádné takové informace nepřišly. Pokud vím, Slavia je finančně zabezpečena dobře a na tři roky dopředu,“ řekl Jindrák.

Vystrčil v březnu žádal o vyhoštění čínského velvyslance z České republiky kvůli dopisům pro Kuberu, které ho měly odradit od cesty do Číny. Návrh však neprosadil. To prý mělo spojitost s dodávkou zdravotnického materiálu po vypuknutí krize během pandemie koronaviru. Podle Jindráka se tímto projevily dobré vztahy mezi Čínou a Českem. „Při jednání o vyhoštění čínského velvyslance z Česka hrálo roli i to, že jsme jednali o nákupu zdravotnického materiálu. Vyhoštění je nejtvrdší krok a hrozilo, že by nám pak Čína nic neprodala,“ poznamenal Jindrák a doplnil: „Každá země by se zachovala negativně. Kdyby nám někdo v ČR přerušil diplomatické styky, tak si myslím, že ani my bychom neměli zájem s tím druhým vyjednávat.“

Celý rozhovor Marie Bastlové s Rudolfem Jindrákem je v přiloženém videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

reklama

Domácí zpravodajství

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

reklama