Agresivní čáp znovu terorizuje obyvatele Oseku. Dobýval se do dveří obecního úřadu

Možná si vzpomenete na případ, kdy samice čápa uklovala své mládě. Živý přenos z hnízda sledovaly tisíce lidí. Některé pobouřilo, že ochránci přírody nezasáhli. Její partner zase v minulých letech terorizoval místní tím, že útočil na auta a okna. Na hnízdo v Oseku u Rokycan se před několika týdny čápi vrátili a pravděpodobně jde o stejný pár. Samec totiž opět začíná být tak trochu agresivní.

Scéna jako z filmu. Hlasité a rychle se opakující rány. Člověk by si myslel, že jde o zloděje nebo nějakého opilce. Nakonec se ukázalo, že pachatelem je opeřený a místním dobře známý potížista. Agresivní čáp se dobýval do vstupních dveří obecního úřadu. Na skle jsou ještě vidět stopy po úderech zobákem. Pták při tom vyděsil zdejší zaměstnance.

„Vyhlídl si náš úřad a začal tam klepat. Jsou to dost velké rány, ten čáp má docela sílu. Už je tady několik let,“ popsal starosta Oseku Jaroslav Peroutka. Podle pracovníků záchranné stanice živočichů je už teď jasné, že se sem na hnízdo nad ZŠ v Oseku u Rokycan vrátil čáp s problémovou povahou. „Je to nestandardní chování,“ řekl Pavel Moulis ze záchranné stanice živočichů v Rokycanech.

„Co se týče čápů, mně tu šlo skoro o život. Najednou dopoledne strašné rány, tak jsem si dodala odvahy a šla jsem se podívat. A tam stál čáp a hlavou třískal do dveří,“ popsala své zážitky s čápem jedna z místních obyvatelek.

Osek zřejmě přitahuje čápy se zvláštní povahou. Minulý rok na zdejším hnízdě matka jednomu z čápat několik dní ubližovala, klovala do něj, až mládě nakonec uhynulo. Lidé vše sledovali živě na internetu. Pracovníkům záchranné stanice kvůli tomu, že mládě nezachránili, dokonce chodily výhružné zprávy. „Je to naprosto běžná záležitost, že samice zlikviduje jedno nebo více mláďat,“ sdělil Moulis.

Odborníci nevylučují, že by čáp mohl zaútočit i na člověka. Přestože by vám pravděpodobně žádné nebezpečí nehrozilo, pokud by náhodou taková situace nastala, je asi nejlepší vzít nohy na ramena.

Tagy:
hnízdo Rokycany obecní úřad Pavel Moulis Osek

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.