Umělá inteligence mění životy lidí v reálné sci-fi a stále více posiluje svou pozici v našem světě. V Německu nově s pomocí digitálního ručníku pomáhá cestujícím ve vlacích zajistit sedadlo i bez nutnosti utrácet za místenku a v Americe žije první člověk s čipem implantovaným do mozku. Přečtěte si novinky ze světa IT, které přináší další díl pořadu ITN ONAIR, ať nejste pozadu, až se AI zeptá, co jste dělali včera!
Už čtvrt roku v Americe žije člověk, jehož nejenže operovala umělá inteligence, ale navíc mu do mozku vložila speciální čip. Zákrok má na svědomí společnost Neuralink, která patří miliardáři Elonu Muskovi. A pochvalují si ji nejen lékaři a vývojáři, ale i sám pacient. Na svém profilu na sociální síti nedávno sdílel video povedené operace, které dokazuje, že s pomocí čipu dokáže hrát online šachy, aniž by se sám pohnul.
Taky vás napadá spousta situací, ve kterých byste se čipu nebránili?
Na cesty s digitálním ručníkem
Pokud si říkáte, že čip v mozku je trochu moc, pak by pro vás mohla být přijatelnější pomoc umělé inteligence při rezervování míst ve vlacích německé Deutsche Bahn. Ta nabízí pohodlné cestování díky novince, která se jmenuje Digitální ručník. Pasažéři si při nákupu měsíční jízdenky nebudou muset platit místenku, ale jednoduše s ním v digitálním prostoru obsadí sedadlo, aby jim ho nikdo nezasedl v reálu.
Lepší než Minecraft?
Pokud se bojíte, že umělá inteligence pomalu ale jistě přebírá moc nad lidstvem, pak vás můžeme uklidnit. Zatím ještě ne. Hlavní práce pořád zůstává na lidech. A dobrou zprávou je, že pořád máme co nabídnout. Příkladem je Markus Persson, kterému v herním průmyslu nikdo neřekne jinak než Notch, přišel s dalším skvělým nápadem. Po hře Minecraft, kterou před deseti lety prodal společnosti Microsoft a které se dodnes prodalo přes tři sta milionů kopií, se mu v hlavě rýsuje další herní pecka. Na svém profilu sociální sítě X oznámil, že začíná pracovat na docela nové hře s názvem Levers and Chests. Tak si neutrhne ostudu a zachová si herní čest!
IT junioři, záchrana státní správy?
Tu bohužel marně honí státní IT správa, která je dlouhodobě ve špatné kondici. Zastaralá infrastruktura, nedostatečný výkon hardwaru, nedodržování termínů a nízké platy zaměstnanců… to jsou její současné nejpalčivější bolístky, které by chtěl zahojit vicepremiér pro digitalizaci, Ivan Bartoš. Vládě se proto chystá předložit plán, který přináší výrazný posun a benefity, například zvýšení platů, možnost pracovat domova či flexibilní pracovní dobu. A protože všechny, kdo jsou připraveni mířit kupředu, je třeba podpořit, hlásíme, že společnost ITnetwork stojí na značkách, nachystaná vicepremiéra podpořit zástupem absolventů rekvalifikačních kurzů pro státní juniorské pozice.
AI můžete studovat zdarma
Největší česká IT akademie ITnetwork nabízí jako jediná 2 nové kurzy zaměřené na AI, které budou pro studenty zdarma, jako bonus ke stávajícím rekvalifikačním kurzům. AI je trend, který je nutné reflektovat. ITnetwork zavedením těchto bonusových kurzů aktivně reaguje na vývoj doby. Vybaví své studenty do neustále se rozvíjejícího světa technologií nejnovějšími znalostmi a dodá budoucím programátorům dovednosti, které žádá trh. Vyplňte dotazník níže. Svým dotazem se k ničemu nezavazujete. My vám pošleme veškeré potřebné informace a zda uděláte další krok k lepší práci a finanční svobodě, bude pouze na vás.