Oslavy příchodu nového roku bych neplánoval, musíme si uvědomit vážnost omikronu. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Dodal, že koronavirová čísla podle něj opět porostou.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má ve středu vládě předložit novou sadu restrikcí, které by měly platit po ukončení nouzového stavu do konce roku. Na další období pak počítá s různými variantami. „Pan profesor Válek říkal, že to bude nějakých pět variant. Dvě z nich se budou odvíjet od toho, jakým způsobem se budou vyvíjet informace o variantě omikron. Pokud by onemocnění bylo středně závažné, připravovali bychom nemocniční síť. Pak je varianta, kdy bude onemocnění mírné, ale v obrovském nástupu, kdy vlny rapidně stoupají,“ upřesnil Prymula.
„Jsme v klasické vánoční situaci, která je komplikovaná. Stokrát můžeme apelovat na veřejnost, aby se nekontaktovala s lidmi, nicméně kontakty minimálně s příbuznými budou. Vidíme, že Velká Británie to vzdala a Vánoce pustila. Šíření viru je enormní. Pokud se setkáme se 100 lidmi, riskujeme, že 60 z nich nakazíme,“ varoval exministr zdravotnictví.
Jak proběhnou silvestrovské oslavy?
S koncem nouzové stavu 25. 12. se zruší restrikce, podle nichž bary a restaurace musí zavírat už v deset hodin večer. Silvestr by tak lidé mohli slavit v těchto zařízeních i po půlnoci. „Bylo by nešťastné den předem říct, že se všechny akce ruší. Myslím si, že by oslavy neměly být plánovány, protože omezení do deseti hodin tu předtím bylo. V nějaké podobě by to mělo být obnoveno, nedovedu si představit, jak v posledních dnech všichni půjdou na nějaké akce. Musíme si uvědomit, že tu omikron bude a začne se velmi intenzivně šířit,“ zdůraznil Prymula.
Podle epidemiologa začnou těsně po Novém roce opět přibývat nakažených. „Určitě se to zlomí. Může dojít k tomu, že křivka se začne zalamovat a začne stoupat,“ míní Prymula.
„Pokud bude docházet k masivnímu množení viru po celé zeměkouli, je jasné, že budou vznikat mutace s frekvencí, která tady je. Pokud by omikron rychle proběhl populací a došlo by k promoření, pak by byla velmi malá šance, že by v krátké době vznikaly další mutace,“ uzavřel epidemiolog.