Aktivisté obsadili rypadlo v dole Bílina, bouřili se proti těžbě. Slezli kvůli bouřce

Aktivisté obsadili rypadlo v dole Bílina.

Aktivisté obsadili rypadlo

Aktivisté ve čtvrtek na několik hodin obsadili rypadlo v dole Bílina na Teplicku. Sedm lidí opustilo stroj odpoledne kvůli hrozbě extrémních bouřek. Akcí protestovali proti prodloužení těžby, kterou společnosti Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, povolil Obvodní báňský úřad do roku 2035. Řekl to Lukáš Hrábek z Greenpeace. Mluvčí policie Ilona Gazdošová sdělila, že všichni protestující předložili doklady, policie nikoho nezadržela.

Aktivisté na rypadlo vlezli v půl čtvrté ráno. Celý areál byl v té době v provozu, který je nepřetržitý. Velkostroj, na který skupina vylezla, tou dobou nepracoval, byla na něm ale jeho posádka. Důl po zjištění, že do prostoru vnikly neoprávněné osoby, přerušil činnost, čímž mu vznikla finanční ztráta. Poté, co společnost zkontrolovala okolí a techniku a nikoho dalšího nepovolaného nenašla, postupně obnovila provoz, řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

ČTĚTE TAKÉ: Irsko chce vybít 200 tisíc krav. Vláda argumentuje snižováním emisí, zemědělci jsou v šoku

Policisté na místě opakovaně vyzývali osoby na stroji, aby ho opustily. „Kolem 15:00 slezli aktivisté z rypadla. Na místě byly všechny osoby zkontrolovány a ztotožněny, nikoho jsme nezadrželi. Obvodní oddělení v Litvínově ještě bude prověřovat obrazový materiál,“ uvedla Gazdošová.

Přestupek s aktivisty na místě projednávali pracovníci báňského úřadu. „Je zde naprosto nepochybné, že aktivisté vnikli neoprávněně do dobývacího prostoru, kde těžební organizace dobývá hnědé uhlí. Jedná se o přestupek,“ sdělil mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. Pokuta může činit až 15 tisíc korun. „Všichni zaplatili na místě, věc je ukončena,“ dodal. Uložené pokuty byly v řádech tisíců, ale i 10 tisíc korun.

Aktivisté Greenpeace z Česka, Německa a Polska chtěli původně na rypadle zůstat minimálně 24 hodin. S ohledem na předpověď počasí slezli dříve. Podle výstrahy meteorologů hrozí ve čtvrtek večer a v noci na pátek v západní části Česka extrémně silné bouřky. Mohou je doprovázet prudké nárazy větru o rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, až pěticentimetrové kroupy a intenzivní přívalový déšť.

Severočeské doly získaly povolení k rozšíření dolu od Obvodního báňského úřadu v Mostě letos v březnu a Greenpeace se proti tomu odvolala. „Před valnou hromadou skupiny ČEZ chceme upozornit na klimatický zločin, ke kterému se schyluje na hnědouhelném dole Bílina,“ uvedl Jaroslav Bican z Greenpeace. Organizace kritizuje, že povolení není časově ohraničené.

„Hrozí tak pokračování těžby i ve 40. letech. Nikdo přitom neřeší dopady, které vytěžené uhlí bude mít na klima. Tímto společnost ČEZ vyzýváme, aby od svého záměru prodloužit těžbu na Bílině ustoupila,“ dodal Bican. Akcionáři ČEZ se sejdou v pondělí 26. června, akciový podíl 69,78 procenta drží ve firmě stát.

Vláda se svým programovým prohlášením hlásí k odklonu od uhlí do roku 2033. „Ministerstvo životního prostředí dělá vše pro to, aby Česko urychlilo především rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Povolení těžby pro důl Bílina do roku 2035 nijak nepředjímá způsob, jak bude případně vytěžené uhlí využito, a ani to, zda by vůbec mohlo být využito ve zdrojích elektřiny nebo tepla na území ČR,“ uvedla v reakci na výzvu aktivistů mluvčí ministerstva Lucie Ješátková.

Nebyla to první akce tohoto druhu. Například v červnu 2021 obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup Tušimice na Chomutovsku. Z velkostroje v Bílině skupina slezla ve stejný den odpoledne, rypadlo na Chomutovsku opustili čtyři lidé druhý den ráno.

Tagy:
ČEZ těžba Greenpeace Bílina okres Teplice Český báňský úřad Severočeské doly