Irští zemědělci jsou v šoku. Tamější vláda podle interního dokumentu navrhuje vybít asi 200 tisíc kusů hovězího dobytka, aby země splnila své závazky v boji proti klimatickým změnám, píše web týdeníku Focus s odvoláním na informace kabinetu v Dublinu.
Každý rok by se mělo utratit kolem 65 tisíc krav, vybíjení by mělo trvat tři roky. Farmáři by měli dostat finanční kompenzace, což by podle plánu vyšlo státní pokladnu ročně na 200 milionů eur (4,7 miliardy korun). Na 18 tisíc chovatelů je šokováno a vládním plánem zaskočeno, píše web týdeníku Focus.
ČTĚTE TAKÉ: Na dálnicích požaduje 60 km/h. Vědec chce lidem znechutit jízdu autem, podle něj využijí MHD
„Musí se o tom jednat s cílem vypracovat příslušný plán, který do procesu zapojí celé odvětví,“ prohlásil šéf Irského svazu dodavatelů mléka Pat McCormack. „Vláda musí přijít s rozpočtem, aby to mohla financovat, a navíc takový program musí být dobrovolný,“ dodal McCormack.
Irská vláda argumentuje, že místo aby země emise snižovala, stále je zvyšuje a největší podíl na tom má zemědělství. Tamějších 135 tisíc farem produkuje 37,5 procenta národních emisí, což je nejvyšší podíl ze zemí Evropské unie. Většina emisí pochází z metanu spojeného s říháním přežvýkavců.
Tamní národní agentura pro ochranu životního prostředí varuje, že země s největší pravděpodobností nesplní své klimatické cíle. Podle nového vládního plánu musí zemědělství do roku 2030 snížit emise o 25 procent v porovnání s rokem 2005. Dosud plánovaná opatření prý nejsou dostatečná.
Zřejmě i likvidace 200 tisíc krav je pouhý začátek. Irské ministerstvo zemědělství se domnívá, že „deset procent zvířat chovaných na farmách se musí v příštích letech nahradit jinou činností“. To by bylo 740 tisíc zvířat, píše Focus.
Mluvčí ministerstva zemědělství zdůrazňuje, že plán je „v konzultačním procesu“ a je jednou z různých možností, které se probírají a zkoumají. „Není to konečné politické rozhodnutí,“ řekl.
Ostře se proti plánům irské vlády vymezila mezinárodní organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA). „Najímání vládních zabijáckých čet jako řešení klimatické katastrofy je směšné. Kdyby se celý svět přeorientoval na veganskou stravu, odrazovalo by to farmáře, aby tato zvířata vůbec chovali,“ řekl mluvčí PETA serveru Fox News. „Planetu zachráníme tím, že budeme žít vegansky,“ dodal.
Irsko není jedinou zemí, kde se řeší stavy skotu. Francouzská vláda nedávno vyzvala k vytvoření plánu na snížení stavu skotu. Podle studie je silně dotovaný chov dobytka zodpovědný za 11,8 procenta emisí skleníkových plynů, což je srovnatelný objem s emisemi produkovanými obytnými budovami. Pokud chce země plnit své klimatické závazky, musí výrazně snížit stavy skotu.