reklama

Aktivisté se přivázali ke vchodu do Babišových jatek. Zasáhli proti nim policisté

Skupina dvaceti aktivistů hlásících se k hnutí za osvobození zvířat se v úterý ráno přivázala ke vchodu do jatek v Mirovicích na Písecku. Chtěla tím bránit provozu areálu. Policie aktivisty po desáté hodině odpoutala z řetězů, protože nevyslyšeli její výzvy k opuštění prostoru.

reklama

Akce začala kolem 8:00, před 10:30 policie aktivisty vyzvala, aby opustili prostor. Protože tak neučinili, policisté zasáhli. Těžkooděnci účastníky po odpoutání z řetězů odnášeli od vjezdu do areálu k nedaleké podnikové prodejně. Poté je odvezli v policejních autech. Po 11:00 začala do areálu vjíždět první auta. Aktivisté, které policie nezadržela, si je fotili a natáčeli na mobilní telefony.

Na místě zasahovali policisté z pořádkových jednotek i zásahové jednotky. Písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová řekla, že zákrok se obešel bez zranění. Policie se podle ní nejdříve snažila s aktivisty vést dialog a vyřešit blokádu pokojnou cestou.

„Bohužel marné zákonné výzvy uplynuly, proto policisté přistoupili k tomu, co avizovali – k služebnímu zákroku. Zajistili jsme dvě desítky aktivistů a nyní je převážíme na oddělení k dalším úkonům,“ uvedla Čuřínová Ingrišová. Jak bude jejich jednání kvalifikováno, zatím mluvčí nevěděla. Podle ní může jít o přestupek i trestný čin.

Podnik v Mirovicích patří do koncernu Agrofert a zaměřuje se na zpracování kuřat a kachen. „Jsme tady ze zoufalství. Zvířata jsou citlivé bytosti, to jak se k nim chová člověk, je nesmírně kruté. Jako informovaní lidé cítíme odpovědnost postavit se a upozornit na zbytečné utrpení a násilí, které je denně páchané na nevinných obětech takzvaného živočišného průmyslu,“ uvedl jeden z účastníků úterního protestu.

Aktivisté uvedli, že tím hodlají tuto drůbež zachránit před násilnou smrtí a „poskytnout jim doživotní bezpečí a svobodu.“ Druhým jejich cílem bylo upozornit na osudy zvířat. Areál v Mirovicích zablokovali tím, že si sedli do vjezdu a spojili se všichni navzájem řetězem kolem krku.

„Nikomu nebráníme ve vyjadřování názoru, ale pokud se někdo rozhodně nejíst maso, není to naše chyba. Každý Čech ročně zkonzumuje 10 kilogramů masa a toto množství se musí průmyslově vyrobit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Roční porážka v mirovickém provozu, v němž pracuje 270 lidí, je čtyři miliony kachen. Zlatých kuřat, která se chovají 49 dní, porazí za rok 1,5 milionu, klasických kuřat přes dva miliony. Firma má 35 dodavatelů z Česka. ČTK zjišťuje, kolik drůbeže přivezou do Mirovic auta z farem denně.

„Důrazně odmítáme, že bychom týrali zvířata. Naše porážky patří ke špičkovým provozům. Zvířata porážíme humánním způsobem. Jsme lokální firma a nevozíme zvířata přes půl Evropy,“ dodal Hanzelka.

Provoz v Mirovicích začal v roce 1948, když vzniklo mlékařské družstvo, časem přibyla produkce vajec a hus. Vodňanská drůbež, pod kterou nyní spadá, je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v Česku. V celé zemi má 1 616 zaměstnanců. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží měla loni 5,7 miliardy korun, zisk po zdanění 113,3 milionu korun.

Gallery

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.

Aktivisté v souvislosti s chovy zvířat v Jihočeském kraji už například v květnu 2014 blokovali vepřín v Letech rovněž v okrese Písek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama