Transporty živých zvířat na dlouhé vzdálenosti jsou dlouhodobě v hledáčku ochránců zvířat. Hlasitě proti nim však brojí i epidemiologové, kteří upozorňují na rizika šíření nebezpečných chorob.
Cesta, na kterou byly tisíce býků vypraveny v prosinci ze Španělska do Turecka a Libye, měla trvat zhruba jedenáct dní. Zvířata však po moři putovala tři měsíce, z přístavu do přístavu, a přeživší musela být nakonec utracena. Jde o jeden z mnoha hrůzných příběhů o utrpení zvířat, která jsou nucena cestovat kvůli porážce na dlouhé vzdálenosti. Zdá se však, že celosvětová pandemie, která nás zachvátila loni na jaře, přinese změny i v tomto odvětví – stále větší obavy z rizik zoonóz (tedy onemocnění přenosných na člověka) v mnoha státech spouští zákazy či alespoň přísnější pravidla transportu živých zvířat.
Podle Organizace pro výživu a zemědělství jsou právě transporty živých zvířat ideálním prostředím pro šíření chorob. I když původ onemocnění, které způsobilo současnou pandemii, je stále zahalen pochybnostmi, o tom, že převozy zvířat z různých farem ve stísněných podmínkách jsou živnou půdou pro patogeny, panuje mezi odborníky shoda. Není proto divu, že právě epidemiologové patří mezi nejhlasitější odpůrce transportů.
„Ve stísněných prostorech se nemoci rychle šíří. Často dochází k tomu, že zvířata, která hrůznou cestu nepřežijí, jsou jednoduše hozena přes palubu. Nedávno se objevily zprávy o tom, že lidé, kteří onemocněli po koupání ve Středozemním moři, museli být převezeni do nemocnice. Odborníci upozorňují, že právě lodě převážející zvířata jsou hlavní příčinou nemocí,“ uvádí zvířeckoprávní organizace Four Paws.
Nebezpečné transporty?
Podle statistik Organizace pro výživu a zemědělství cestuje po světě o třicet procent více prasat, krav a dalších zvířat než před deseti lety. Toto číslo se bude zvyšovat – například kvůli Číně a dalším asijským zemím, kde poptávka po živočišných produktech strmě stoupá. Transport živých zvířat je totiž navzdory technologickým pokrokům stále levnější než přeprava mražených či chlazených zpracovaných produktů.
I proto odborníci varují před vzrůstajícím nebezpečím, jaké toto odvětví představuje. „Obchod se zvířaty je velice účinným způsobem, jak introdukovat, udržovat a šířit onemocnění zvířat, jak jsme mohli vidět u rozšíření různých kmenů slintavky a kulhavky v Africe, na Středním východě a Asii nebo u bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) například v Ománu či Kanadě skrz dovoz nakaženého dobytka,“ uváděli již v roce 2015 autoři studie věnující se šíření zoonóz.
Zákaz transportů živých zvířat dnes platí v několika státech EU a ve Velké Británii. Nově se k němu zavázal od roku 2023 i Nový Zéland.