reklama

Transporty živých zvířat mohou ohrožovat lidské zdraví, varují odborníci

Transporty živých zvířat na dlouhé vzdálenosti jsou dlouhodobě v hledáčku ochránců zvířat. Hlasitě proti nim však brojí i epidemiologové, kteří upozorňují na rizika šíření nebezpečných chorob.

reklama

Cesta, na kterou byly tisíce býků vypraveny v prosinci ze Španělska do Turecka a Libye, měla trvat zhruba jedenáct dní. Zvířata však po moři putovala tři měsíce, z přístavu do přístavu, a přeživší musela být nakonec utracena. Jde o jeden z mnoha hrůzných příběhů o utrpení zvířat, která jsou nucena cestovat kvůli porážce na dlouhé vzdálenosti. Zdá se však, že celosvětová pandemie, která nás zachvátila loni na jaře, přinese změny i v tomto odvětví – stále větší obavy z rizik zoonóz (tedy onemocnění přenosných na člověka) v mnoha státech spouští zákazy či alespoň přísnější pravidla transportu živých zvířat.

Podle Organizace pro výživu a zemědělství jsou právě transporty živých zvířat ideálním prostředím pro šíření chorob. I když původ onemocnění, které způsobilo současnou pandemii, je stále zahalen pochybnostmi, o tom, že převozy zvířat z různých farem ve stísněných podmínkách jsou živnou půdou pro patogeny, panuje mezi odborníky shoda. Není proto divu, že právě epidemiologové patří mezi nejhlasitější odpůrce transportů.

„Ve stísněných prostorech se nemoci rychle šíří. Často dochází k tomu, že zvířata, která hrůznou cestu nepřežijí, jsou jednoduše hozena přes palubu. Nedávno se objevily zprávy o tom, že lidé, kteří onemocněli po koupání ve Středozemním moři, museli být převezeni do nemocnice. Odborníci upozorňují, že právě lodě převážející zvířata jsou hlavní příčinou nemocí,“ uvádí zvířeckoprávní organizace Four Paws.

Nebezpečné transporty?

Podle statistik Organizace pro výživu a zemědělství cestuje po světě o třicet procent více prasat, krav a dalších zvířat než před deseti lety. Toto číslo se bude zvyšovat – například kvůli Číně a dalším asijským zemím, kde poptávka po živočišných produktech strmě stoupá. Transport živých zvířat je totiž navzdory technologickým pokrokům stále levnější než přeprava mražených či chlazených zpracovaných produktů.

I proto odborníci varují před vzrůstajícím nebezpečím, jaké toto odvětví představuje. „Obchod se zvířaty je velice účinným způsobem, jak introdukovat, udržovat a šířit onemocnění zvířat, jak jsme mohli vidět u rozšíření různých kmenů slintavky a kulhavky v Africe, na Středním východě a Asii nebo u bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) například v Ománu či Kanadě skrz dovoz nakaženého dobytka,“ uváděli již v roce 2015 autoři studie věnující se šíření zoonóz.

Zákaz transportů živých zvířat dnes platí v několika státech EU a ve Velké Británii. Nově se k němu zavázal od roku 2023 i Nový Zéland.

.
Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama