Aktivistka k blokádám: Lidé nám nefandí kvůli politikům a médiím. Štvete je, oponoval Sedeke

Předseda výboru pro dopravu na pražském magistrátu Martin Sedeke (ODS) a mluvčí Poslední generace Veronika Holcnerová

360°, Roman Prymula, Jakub Dvořáček, Kamal Farhan, Veronika Holcnerová, Martin Sedeke - 7.9. v 21:30

Klimatičtí aktivisté se netěší přízni veřejnosti kvůli tomu, jakým způsobem o jejich činnostech informují média a politici, věří mluvčí Poslední generace Veronika Holcnerová. Podle předsedy výboru pro dopravu na pražském magistrátu Martina Sedekeho (ODS) je ale na vině omezující forma protestů. Mezi ně patří například „blokády“ na magistrále, kterým se vedení města snaží zamezit novými pravidly.

„V České republice se k ničemu nelepíme, ale pořádáme legální protesty ve formě pochodu, což je v podstatě nejvíc standardní forma protestu, jaká je možná. Reakce veřejnosti je extrémně silná a myslím, že je to v důsledku toho, jakým způsobem o nás informují média a jakým způsobem se k tomu staví politici, kteří nás označují za ekoteroristy a mluví o rukojmích. To je u legálního a legitimního průvodu opravdu trochu mimo mísu,“ postěžovala si Holcnerová v pořadu 360°.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tvrdý zásah proti klimaaktivistům. Policista v Nevadě prorazil blokádu autem, pak vytáhl zbraň

Vytvořený negativní obraz aktivisty znepokojuje. „Je to pro nás něco, co musíme zvažovat a nějakým způsobem nás to znervózňuje, protože na pochody zveme širokou veřejnost. Chodí tam i rodiny s dětmi a je pro nás důležité, aby se tam cítily bezpečně,“ vysvětlila.

Dostat se do veřejného prostoru je však podle Holcnerové jedním z hlavních cílů skupiny. „Publikum nejsou lidé v těch autech. To by bylo hrozně neefektivní. Vidí nás v podstatě jenom lidé vepředu a ti za nimi jenom stojí. Cílem samozřejmě není oslovit řidiče v autech, ale dostat to téma do médií, jak se to právě díky našim protestům děje,“ shrnula.

Sedeke: Forma je kontraproduktivní, lidi jen naštve

Bezpečnost účastníků průvodů podle předsedy dopravního výboru Sedekeho naopak ohrožuje jeho samotný koncept – chůze v provozu: „Zajistit bezpečnost lidí, co protestují za plného provozu, dost dobře nejde. Musíme tedy zvažovat, jakou podobu protestu povolíme. Pokud dopravně zkolabuje půlka Prahy, magistrát musí říct – ano, souhlasíme, abyste protestovali, ale pokud má být zachována bezpečnost vaše i účastníků provozu, forma tím způsobem, že zablokujete magistrálu, není možná.“

Podle Sedekeho jsou průvody na silnicích zároveň neefektivním způsobem protestu. „Jsme u toho problému, jestli je to jediná možná forma, která vám přinese publicitu, pozornost nebo vliv na to, co si lidé myslí. Podle mě je to kontraproduktivní, protože lidi většinou jenom naštvete,“ zhodnotil předseda dopravního výboru. „Ty lidi tam. Ano, samozřejmě,“ odsouhlasila mu Holcnerová.

Aktivistka se bránila slovům o „blokování“ magistrály. „My ji nezablokujeme, tam už stojí kolona. Několik průvodů mělo problém vůbec vyjít, protože před nimi stála auta. Není až takový problém zajistit bezpečnost útvaru chodců v jednom z pruhů při doprovodu policie, když se doprava pohybuje rychlostí do 20 kilometrů v hodině,“ argumentovala. Magistrát podle ní navíc nadřazuje práva řidičů, kteří v Praze tvoří menšinu.

Tagy:
doprava protest ekologie aktivisté Praha Veronika Holcnerová Pražský magistrát Poslední generace Martin Sedeke