Aktivistky obsadily rypadlo (zdroj: CNN Prima NEWS)
Aktivisté ve čtvrtek brzy ráno obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. V Bílině jich proti těžbě uhlí protestuje šest, v Tušimicích čtyři. Žádají rychlý a spravedlivý konec těžby uhlí. Podle jejich vyjádření uniká každým dnem těžby příležitost zajistit lidem v uhelných regionech důstojnou budoucnost. Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce.
„Fouká, ale neprší. Ještě vyhodnotíme, jak dlouho tu zůstaneme,“ řekl krátce před 14:00 jeden z účastníků protestu na rypadle. „Vláda problematiku uhlí v podstatě neřeší,“ zdůraznil aktivista ze skupiny Kolektiv Pod zem!, která za protestem stojí. Velkostroje obsadili, jak řekl, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí.
Ceny elektřiny porostou. Za deset let si připlatíme dvaapůlkrát více, varuje expert
Ceny elektřiny porostou a zdražovat budou i další komodity, shodli se odborníci přes energetiku ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle zakladatele spolku Realistická energetika a ekologie Jaroslava Čížka by si Češi mohli za deset let připlatit až dvaapůlkrát více než dnes.
V okolí rypadla v dolech Nástup-Tušimice byl dopoledne na místě klid. Pod velkostrojem s transparentem se pohybovala bezpečnostní služba dolů. Policie monitoruje případné protiprávní jednání. „Vyzvali jsme k opuštění strojů aktivisty a na výzvy nereagovali, to je zadokumentováno. Neuposlechnutí výzvy je jedním z těch protiprávních jednání,“ uvedla mluvčí policie Šárka Poláčková.
Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prý jim nezbývá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost. Razantně odmítají plány vlády. Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí do roku 2038, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale už dříve řekl, že zásadní odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny a tepla očekává už do roku 2030.
Český báňský úřad o situaci ví a čeká na podnět policie. „Jakmile získáme podnět od policie, budou splněny podmínky identifikace osob, zahájíme přestupkové řízení,“ řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Za vniknutí do dobývacího prostoru neoprávněně hrozí pokuta až 15 tisíc korun
Ekologičtí aktivisté protestovali proti těžbě uhlí naposledy loni začátkem září, a to na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Demonstraci svolalo 13 ekologických organizací, které měly na vládu čtyři požadavky. Těmi byly kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v Evropské unii do roku 2030. Policie aktivisty, kteří vnikli do lomu Vršany, zadržela, aby ověřila jejich totožnost.
Skupina aktivistek obsadila dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Zdroj: ČTK
Skupina aktivistek obsadila dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Zdroj: ČTK