Lékaři varují před nakaženými klíšťaty. Jejich sezona prý začala letos o něco dřív než obvykle a aktivita těchto parazitů už vrcholí. Konkrétně na jihu Čech přibývá pacientů infikovaných boreliózou i klíšťovou encefalitidou.
„Bolela mě hlava, byla jsem vyčerpaná, unavená. Nebyl to dobrý psychický stav, člověk vůbec neví, co se s ním děje,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS Sabrina Frömlová. Za její stavy mohla klíšťová encefalitida. Jenže testy na toto onemocnění nejdříve vyšly negativní. Že se jí opravdu nakazila, potvrdili lékaři až po víc než měsíci, následovala lumbální punkce.
„V nemocnici jsem ležela čtrnáct dní, pak jsem měla tříměsíční rekonvalescenci. Člověk se nesmí dívat do počítače nebo namáhat zrak. Jednou jsem vyšla ven, že půjdu na procházku a po pěti minutách jsem se musela vrátit. Nemohla jsem to ani udýchat,“ pokračovala Frömlová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Revoluční objev: Vědci z pardubické univerzity dávají naději pacientům se smrtelnou chorobou
Přestože klíšťová encefalitida měla v jejím případě lehčí průběh, dala jí nemoc pořádně zabrat. Až přestanou působit protilátky, rozhodně se prý nechá naočkovat. „Lidi po nemoci zůstávají ochrnutí, mají psychický problémy a podobně. Asi jsem měla dobrou imunitu, a tak jsem se z toho dostala, dá se říct, bez následků,“ doplnila.
Jak klíště vytáhnout?
Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou nechat očkovat, proti lymské borelióze ne. Nejlepší ochranou je podle odborníků samozřejmě prevence – do přírody se vhodně obléct a hned po návratu domů se prohlédnout. Při odstranění není prý ani tak důležitý způsob, kterým parazita vytáhneme, rozhodující je ale rychlost.
„Je jedno, jestli ho vytáčíme napravo, či nalevo, nebo jestli tělíčko vyvikláme, v tom nevidím zásadní rozdíl,“ uvedl klíšťolog a technik chovu Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Jan Erhart. Pokud se lidem při odstraňování přisátého klíštěte odlomí třeba kousek jeho hlavičky, není důvod k panice – ta totiž není zdrojem nebezpečí. Důležité je, aby se do těla nedostal střevní obsah tohoto parazita.
„Když ho rozmáčkneme, mohlo by se stát, že se obsah střev dostane do rány,“ vysvětlil Erhart. Po vytažení mohou lidé poslat klíště na laboratorní vyšetření. Ceny se pohybují od několika set korun za nejzákladnější testy až po tisíce za testy kompletní. A pokud zrovna „vaše“ vyjde pozitivní, je možné, že si s ním imunitní systém bez problému poradí.
„V úterý už by aktivita klíšťat měla klesat, a to hlavně z toho důvodu, že počasí u nás bude spíše deštivější,“ dodal meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Filip Smola. Opatrnost je ale v každém případě na místě – zvlášť nyní, kdy jejich sezona vrcholí. Další vlna, kdy budou opět velice aktivní, přijde zase na podzim.