V JAR jich zbývá necelých 1900, přesto dostal trofejní lov dvojnásobného množství zelenou. Nosorožci dvourozí teď budou čelit dvojnásobnému nebezpečí ze strany trofejních lovců. Na konferenci členských zemí CITES, která se konala uplynulý víkend, totiž prošel návrh na zvýšení kvóty pro jejich odstřel.
Nosorožec dvourohý je na seznamu kriticky ohrožených druhů. I přesto se Jihoafrická republika rozhodla zvýšit kvóty na odstřel tohoto zvířete o dvojnásobek. Ještě v roce 1900 žilo v Africe okolo 100 tisíc zástupců tohoto druhu. Na pokraj vyhynutí se nosorožci dvourozí dostali mezi lety 1960 až 1995, kdy jejich počet klesl o 98% a zbylo jich méně než 2500 – především kvůli pytlákům. O víkendu byly navzdory tomu vyšší kvóty pro jejich odstřel schváleny.
Na konferenci členských zemí CITES hlasovaly pro zvýšení kvót Botswana, Zimbabwe, Eswatini i Namibie, která chce taktéž zvýšit počty potenciálních trofejí pro lovce. Nicméně podporu návrhu vyjádřila i Evropská unie a Kanada. Kvůli tomu přijde o život necelá dvacítka kriticky ohrožených zvířat. Will Travers, prezident charitativní organizace Born Free, uvedl pro deník Independent, že navýšení kvóty by mohlo ohrozit plánované navýšení populace alespoň o 5% ročně.
Zatímco zastánci vyšších kvót argumentují tím, že to prospěje ochraně březích samic a tím i samotnému druhu, organizace Born Free toto tvrzení zpochybnila s tím, že ani peníze, které se utrží za povolenky k lovu, nezůstávají v Africe místním. Tedy alespoň většina z nich ne. Jak ukázal průzkum z roku 2015 z Tanzanie, z celkové částky, kterou lovci zaplatili, putovala k lidem v této oblasti pouhá tři procenta.