Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo ve středu ráno oblast necelých sto kilometrů jižně a jihovýchodně od města Perryville ležícího na jižním pobřeží Aljašky. Pro přilehlou pobřežní oblast úřady vydaly varování před možnými vlnami tsunami, které později zrušily. S odkazem na informace Amerického národního geologického ústavu to uvedl web CNN.
Otřesy byly podle seismologů zaznamenány zhruba v hloubce deseti kilometrů, čímž tento přírodní jev spadá mezi takzvaná mělká zemětřesení (podle hloubky ohniska se rozlišují zemětřesení mělká, středně hluboká a hluboká; pozn.).
Mělká zemětřesení způsobují největší škody
„Všechno pod sedmdesát kilometrů je považováno za mělké zemětřesení,“ uvedla dříve pro CNN meteoroložka Allison Chincharová. „Je to důležité, protože mělká zemětřesení ve srovnání s těmi hlubšími často způsobují největší škody, bez ohledu na sílu.“
Po zaznamenaných otřesech bylo původně podle Národního úřadu pro výzkum oceánů a atmosféry vydáno varování před možnými vlnami tsunami. Výstraha platila pro jižní Aljašku a Aljašský poloostrov – tamní tichomořská pobřeží. Podle Národní meteorologické služby však byla varování později ráno zrušena.
Mohou způsobit i tsunami
Mělká zemětřesení s magnitudami od 7,6 do 7,8 stupně Richterovy stupnice pak podle Amerického národního geologického ústavu mají potenciál způsobit destruktivní tsunami.
Podle informací na webu Masarykovy univerzity v Brně mělká zemětřesení vznikají v zemské kůře a svrchní části pláště v hloubce do 60 kilometrů a patří mezi ně všechny řítivé, vulkanické i většina tektonických otřesů, spolu s projevy různých dalších procesů, jako je řícení skal, pád lavin nebo odpal náloží.