Ruský soud poslal na 12,5 roku do vězení amerického občana Roberta Woodlanda, kterého uznal vinným z pokusu o nelegální výrobu a prodej omamných látek. Napsala to ve čtvrtek ruská agentura TASS s odvoláním na moskevskou prokuraturu. Agentura Reuters s odkazem na Woodlandova právníka Stanislava Kševického píše, že ho soud uznal vinným z obchodování s drogami. Ruské bezpečnostní složky zatkly Woodlanda letos v lednu. Podle jeho obhájce částečně přiznal vinu.
Vyšetřovatelé Woodlanda podle ruské státní agentury obvinili z toho, že byl součástí organizované skupiny, která vznikla kvůli nelegálnímu prodeji omamných látek. Ty se podle nich snažila prodávat „distančně“, tedy bez osobního kontaktu se zákazníky. Woodland podle ruských úřadů drogy přemisťoval mezi skrýšemi. „Byl zadržen při pokusu o ukrytí drog,“ píše TASS.
ČTĚTE DÁLE: Orbán se po Zelenském setká i s Putinem. Maďarský premiér navštíví Moskvu v pátek
Podle ruské prokuratury má dvaatřicetiletý Woodland kromě amerického také ruské občanství a žil v Permském kraji. Prokuratura za trestné činy, za které hrozí podle Reuters až 20 let vězení, požadovala pro Woodlanda 12 let za mřížemi.
Putin na ni vydal zatykač, ale umlčet ji nedokáže. Unijní diplomacii má vést nová „Železná lady“
Evropská škatulata se týkala také postu šéfa unijní diplomacie. Funkční období Josepa Borrella je pryč a místo něj přichází nová postava. Unijní diplomacii takřka jistě povede dosavadní estonská premiérka Kaja Kallasová. Lze od ní očekávat ještě více nepřátelský postoj k Rusku, neboť pobaltská země má s Moskvou historicky špatné zkušenosti. Za zmínku stojí, že v Rusku je na Kallasovou dokonce vydán zatykač.
Agentury Reuters a AP dříve napsaly, že jeho jméno se shoduje se jménem muže, který v roce 2020 řekl listu Komsomolskaja pravda, že pochází z Permské oblasti na Urale a v 90. letech 20. století ho z tamního sirotčince adoptovali Američané, s nimiž pak žil v USA. Své adoptivní rodiče označil za úžasné, ale chtěl vyhledat biologickou matku v Rusku, a tak se vrátil. Nakonec se s matkou setkal v show ruské televize a v původní vlasti se rozhodl zůstat.
V ruských žalářích je již několik Američanů
V ruských věznicích nebo vazbách je v současné době několik amerických občanů, například novinář Evan Gershkovich obviněný ze špionáže, se kterým začal proces nedávno. Žurnalista i jeho zaměstnavatel – list The Wall Street Journal (WSJ) – obvinění ze špionáže odmítají. Bílý dům označil soud s reportérem za vykonstruovaný a jeho vazbu za neoprávněnou.
Další Bidenovy potíže: Kritizují ho sponzoři. Jeho odstoupení chce třeba zakladatel Netflixu
Týden po nevydařeném výkonu v předvolební debatě čelí americký prezident Joe Biden dalším a dalším výzvám, aby vzdal kampaň za znovuzvolení a přenechal místo někomu mladšímu. Přicházejí od médií, kolegů z Demokratické strany a nyní také od jejích sponzorů. Biden se nutně potřebuje ukázat v lepším světle při sérii vystoupení v nadcházejících dnech, napsala agentura Reuters.
V ruské vazbě čeká na soud také rusko–americká novinářka s bydlištěm v Praze Alsu Kurmaševová. Ruské úřady viní žurnalistku stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) z toho, že se při návštěvě příbuzných nezaregistrovala jako takzvaná zahraniční agentka. Kurmaševová je také stíhaná za knihu odsuzující ruskou válku proti Ukrajině.
Například Gershkoviche podle některých diplomatů Rusové pravděpodobně zadrželi ve snaze pořídit si „zásobu“ amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany zadržované na Západě. Rusko a Spojené státy se už v minulosti dohodly na významných výměnách vězňů – naposledy v prosinci 2022, kdy Moskva vyměnila americkou basketbalistku Brittney Grinerovou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta odsouzeného a uvězněného v USA. Grinerová byla před výměnou odsouzena v Rusku za údajné pašování omamných látek, ačkoliv se u soudu hájila, že danou látku měla na lékařský předpis.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump se nebojí Bidena, ale mladých kolegů, řekl Klvaňa. Kdo může prezidenta v kampani nahradit?