gulag

Výpis příspěvků ke štítku „gulag“

Solženicyn byl jak Dostojevskij. Génius i tmář poklonkující Putinovi, říká překladatel Dvořák

Před 105 lety se narodil ruský spisovatel a disident Alexandr Solženicyn. Nositel Nobelovy ceny za literaturu proslul jako autor díla Souostroví Gulag, popisujícího hrůznost sovětských věznic a lágrů. Jak se z nebojácného bojovníka proti bolševické totalitě mohl ke konci života stát poskok Vladimira Putina? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to vysvětluje novinář, překladatel a znalec ruských poměrů Libor Dvořák.

Drama na slovenských hranicích: Muže vyvedli z autobusu, aby šli bojovat. Děti plakaly

Dramatické scény na ukrajinsko-slovenských hranicích sledoval v noci ze čtvrtku na pátek reportér CNN Prima NEWS na přechodu Užhorod –⁠ Vyšné Nemecké. Pocity uprchlíků byly smíšené. Někteří si vydechli, že utekli z dosahu Putinových bomb. Jiní propadali zoufalství, protože ukrajinská pohraniční policie nepustila za čáru část jejich rodin – muže ve věku od 18 do 60 let. V průběhu noci se totiž začala přísně dodržovat všeobecná mobilizace. Promrzlé děti plakaly, starci si zoufali, humanitární pomoc zaspala. Válka se ovšem s nikým nemazlí.

Do spisů z vyšetřování Čechoslováků v SSSR lze nově nahlédnout v digitalizované formě

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) získal digitalizované spisy československých občanů či krajanů, kteří byli ve 30. až 50. letech 20. století vyšetřováni sovětskými bezpečnostními orgány na Ukrajině. Mezi nimi jsou i dokumenty týkající se Čechoslováků, kteří pracovali například pro sovětské bezpečnostní složky. Dosud přitom byly k dostání pouze spisy z vykonstruovaných politických procesů. Na projekt poskytlo finance české ministerstvo kultury.