Americká společnost Westinghouse Electric Company podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výběru korejské společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro stavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Podle Westinghouse nemají Korejci licence k nabízené technologii. V pondělí o tom informoval Westinghouse. KHNP již v červenci uvedla, že má ohledně práva na používání technologie rozdílný názor. Společnost ČEZ uvedla, že dukovanský tendr má bezpečnostní výjimku. Neúspěšní uchazeči proto nemohou napadnout průběh řízení u ÚOHS.
Spor Westinghouse s Korejci je dlouhodobý. Američané už dříve namítali, že KHNP není oprávněna používat technologii reaktoru nabízenou v Česku. Podle společnosti ČEZ má ale tendr na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech bezpečnostní výjimku, neúspěšní uchazeči proto nemohou napadnout průběh řízení u ÚOHS. Řekl to mluvčí společnosti Ladislav Kříž.
ČTĚTE TAKÉ: Jak zaplatit miliardovou dostavbu Dukovan? Financování připravuje někdejší viceguvernér ČNB
Vláda v červenci rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Postavit je má korejská společnost KHNP, která uspěla v tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před francouzskou firmou EDF. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Tendru se původně zúčastnil také Westinghouse, vláda ho však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže. První americká nabídka podle ní nesplnila podmínky.
„V rámci tendru musel každý uchazeč potvrdit, že má právo převádět a sublicencovat jadernou technologii nabízenou společnosti ČEZ a místním dodavatelům. Návrhy designů technologií reaktorů APR1000 a APR1400 společnosti KHNP využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. Společnost KHNP nevlastní výchozí technologii ani nemá právo ji sublicencovat třetí straně bez souhlasu společnosti Westinghouse,“ uvedla v pondělí americká společnost. Podle ní by výběr KHNP navíc znamenal přesun desítek tisíc pracovních míst z ČR a USA do Koreje.
Westinghouse zároveň připomněl, že bude spor obou firem o technologii nadále řešit u mezinárodní arbitráže. Její rozhodnutí se podle americké společnosti neočekává dříve než ve druhé polovině příštího roku.
KHNP v červenci uvedla, že má ohledně práva na používání technologie rozdílný názor, firma zároveň deklarovala, že americká pravidla bude dodržovat. ČEZ po oznámení výsledku tendru ke sporu sdělil, že má od Korejců potvrzení o vlastnictví technologie a také smluvní závazek případného odškodnění.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zestátnění ČEZ závisí na stavbě jaderných bloků, říká minoritní akcionář. Vyplatí se investovat?