Dobývání vesmíru v roce 2024
Americká vláda využívá raketu Falcon Heavy společnosti SpaceX, aby ve vesmíru otestovala tajné technologie. Pro CNN Prima NEWS to řekl Jan Spratek, odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Praha. Podle něj to může mít co do činění se snímkováním planety Země nebo laserovou komunikací.
Z kosmodromu na floridském mysu Canaveral v pátek odstartovala raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX s americkým vojenským miniraketoplánem X-37B na palubě. Jedná se o sedmý let raketoplánu, který při předchozích misích strávil celkem ve vesmíru už více než deset let. Co přesně je účelem mise, úřady nezveřejňují.
„Veřejnost o tom opravdu moc neví. Byl to původně civilní projekt, který ale převzala americká armáda. Využívá znovupoužitelného raketoplánu za účelem testování tajných technologií,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Jan Spratek odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Praha.
Podle něj se páteční let může týkat snímkování planety Země, laserové komunikace nebo dalších projektů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tajemná Muskova raketa bez posádky odstartovala do vesmíru. Účel mise úřady nezveřejnily
Redaktor televizní zahraniční redakce CNN Prima NEWS Petr Holman se domnívá, že při letu může jít ještě o něco jiného. „Ví se, že se budou zkoumat semínka rostlin, jak na ně působí kosmické záření,“ řekl.
Rozvoj vesmírných projektů
Raketa Falcon Heavy, která v pátek odstartovala z povrchu Země, na své palubě neměla žádného astronauta. „Není tam žádná lidská posádka, raketoplán je konstruován tak, aby mohl ve vesmíru strávit stovky dní, třeba dva roky. Je to velmi malé zařízení, které by nemohlo podporovat život astronauta po tak dlouhou dobu,“ upřesnil Spratek.
Podle něj kadence vesmírných letů neustále roste a i v roce 2024 bude na programu řada přelomových vzletů. Lidstvo se snaží vrátit zpátky na Měsíc, kromě toho pokračuje i testovnání masivní lodi Starship.
„Kdo sledoval ty testovací lety, tak to mohl označit za neúspěch, protože oba nosiče explodovaly. Explodovaly ale řízeně. V roce 2024 dosáhneme milníku, o kterém bychom nemohli před deseti lety ani snít. Mám na mysli například extrémní množství vynášení nákladů, přetankovávání lodí přímo na oběžné dráze a tak podobně,“ uzavřel Spratek.
Holman v diskuzi ocenil také práci evropského satelitu Euclid, který byl vypuštěn v letošním roce a ve vesmíru by měl strávit zhruba šest let.