Údery proti íránským jaderným zařízením vrátily íránský jaderný program o téměř dva roky zpět, uvedl ve středu podle agentury AFP mluvčí Pentagonu Sean Parnell. Hodnocení vychází z analýzy zpravodajských informací pracovníků ministerstva obrany USA. Izrael zahájil 13. června údery proti jaderným provozům, vojenské infrastruktuře a dalším cílům v Íránu, čímž započal 12denní konflikt, do něhož se jednorázově zapojily i Spojené státy.
Americká armáda 22. června zaútočila na jaderná zařízení ve Fordo, Natanzu a Isfahánu. Při úderech použila vysoce účinné protibunkrové bomby GBU-57 shozené bombardéry B-2 a také střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpálené z ponorky.
ČTĚTE TAKÉ: Děsivý krok k autoritářství, justice na šikmé ploše. Kritici reagují na vítězství Trumpa u soudu
Americký prezident Donald Trump později několikrát zopakoval, že americké údery zcela a totálně zničily íránská zařízení na obohacování uranu.
Spojené státy se v předchozích měsících snažily s Íránem vyjednat dohodu o jeho jaderném programu ve snaze přimět Teherán vzdát se obohacování uranu. Izraelské útoky tyto rozhovory přerušily.
Válku započal izraelský útok
Izrael v pátek 13. června rozsáhlým leteckým úderem zaútočil na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a také na vojenské představitele. Deklarovaným cílem izraelských útoků bylo zničení íránského jaderného a raketového programu. Útok zahájil izraelsko-íránský konflikt a každodenní vzájemné vzdušné útoky obou zemí.
Trump v noci na úterý 24. června oznámil příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno. Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně civilním účelům. Izrael je jedinou zemí na Blízkém východě, o které se obecně předpokládá, že disponuje jadernými zbraněmi.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pentagon zastavil slíbené dodávky střel Ukrajině, tvrdí média. USA se bojí prázdných skladů