Uctěním památky československých výsadkářů v památníku v pražské Resslově ulici zahájil ministr obrany USA Lloyd Austin návštěvu České republiky. Během ní jednal s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), premiérem Petrem Fialou (ODS) a prezidentem Milošem Zemanem. Po jednání s Černochovou uvedl, že USA zůstávají nezlomné v závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců.
Austina před chrámem svatých Cyrila a Metoděje přivítala Černochová společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou, starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženijí (ODS) nebo ředitelem Vojenského historického ústavu Alešem Knížkem. V jejich doprovodu si prohlédl prostory chrámu i kryptu, kde sedm československých výsadkářů v červnu před 80 lety zemřelo po boji s přesilou nacistů. Byli mezi nimi i útočníci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Bývalý generál americké armády Austin není prvním cizím státníkem, který Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil. Loni v srpnu například památku československých výsadkářů v Resslově ulici uctil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Do krypty zavítali také rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident nebo v roli ministra zahraničí pozdější britský premiér Boris Johnson.
V kostele a v kryptě pod ním v červnu 1942 zemřeli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Heydricha, dále Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc.
Z Resslovy ulice Austin zamířil na ministerstvo obrany, kde se opět setkal s Černochovou. Po slavnostní uvítací ceremonii spolu jednali o válce na Ukrajině, bezpečnostní situaci v Evropě nebo česko-americké spolupráci. Po jednání Austin uvedl, že USA zůstávají nezlomné v závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců. Severoatlantická aliance podle něj nevyhledává konfrontaci s Ruskem a ani pro něj nepředstavuje hrozbu, ale jako obranná aliance bude jako vždy chránit každý centimetr území NATO. „Nadále budeme stát po boku našich spojenců v NATO a nadále budeme stát proti ruskému útoku na demokracii, suverenitu a mezinárodní řád založený na pravidlech,“ uvedl Austin.
Černochová označila Spojené státy za nejdůležitějšího spojence České republiky. Na USA podle ní stojí nejen obrana NATO, ale i řešení současné situace v Evropě. Řekla, že to Spojené státy dokládají masivní podporou Ukrajiny. „Chtěla bych poděkovat panu ministru Austinovi i občanům Spojených států, že jsou stále ochotni bránit tento svět, že jsou stále ochotni bránit Evropu,“ řekla. Česko je připraveno v tom USA podporovat, dodala. Proto masivně posiluje investice do obrany. Austinovi mimo jiné poděkovala za dar osmi starších vojenských vrtulníků.
Modernizace armády a situace na Ukrajině
Austin s Černochovu probíral i modernizaci české armády. Vláda nedávno rozhodla, že začne vyjednávat s americkou vládou o nákupu 24 moderních letadel F-35. Již dříve byla uzavřena smlouva na pořízení 12 vojenských vrtulníků. Dalších osm starších helikoptér česká armáda dostane z USA zadarmo, zaplatit bude muset jejich modernizaci.
Mluvili spolu také o situaci na Ukrajině. Černochová poznamenala, že ČR je jedním z pěti největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Slíbila, že pomoc na Ukrajinu bude z Česka proudit i nadále. Česko je také připraveno se zapojit do obnovy Ukrajiny nebo do opravy její vojenské techniky.
Kromě modernizace armády také zástupci ministerstva jednají s americkými protějšky o obranné smlouvě DCA (Defense Cooperation Agreement) mezi Českou republikou a Spojenými státy. Smlouva DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území. Samotné nasazení Američanů v Česku nebude pouze na základě této smlouvy možné, musela by ho, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo 24 členských zemí NATO včetně Slovenska.
Na závěr návštěvy přijal Austina na Pražském hradě také prezident Miloš Zeman. Austin poté odletěl zpět do Spojených států.