Americký ministr obrany Mark Esper ve středu oznámil, že nesouhlasí s nasazením vojenských jednotek k potlačení rozsáhlých protestů, které vypukly po celých Spojených státech v souvislosti se smrtí George Floyda. Tyto síly by podle něj měly být využity k prosazování práva až v krajním případě.
Slova amerického ministra obrany jsou přitom v přímém rozporu s vyjádřením amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil, že v případě nutnosti do ulic pošle armádu.
„Možnosti nasazení vojenských jednotek k zákonnému zajištění pořádku by mělo být využito až v krajním případě, a to pouze v těch nejnaléhavějších a nejzazších situacích. Nyní v žádné takové situaci nejsme. Nepodporuji využití zákona o vzpouře,“ řekl Esper na tiskové konferenci v Pentagonu s odkazem na směrnici, která nasazení vojáků na federální úrovni umožňuje.
Smrt George Floyda: V Houstonu manifestovalo 60 000 lidí, promluvila matka jeho dcery
Kolem 60 000 lidí se sešlo na pokojné manifestaci v americkém městě Houston, odkud pocházel George Floyd. Smrt tohoto 46letého černocha vyvolala v USA vlnu nepokojů. V texaském městě se bude příští úterý konat také Floydův pohřeb.
Ministr obrany se také pokusil vysvětlit, proč dříve použil výraz „bitevní pole“, když mluvil o potlačování násilností v ulicích během občanských nepokojů, které zachvátily Spojené státy.
„Používáme tento výraz dlouhodobě. Je to součástí vojenského slovníku, s nímž jsem vyrostl. To není nic zaměřeného na lidi. Z dnešního pohledu jsem měl ovšem raději použít jiná slova,“ připustil Esper.
Rasismus je americkou realitou
„Rasismus je americkou realitou a všichni musíme dělat, co můžeme, abychom ho identifikovali, postavili se mu a vymýtili ho,“ zdůraznil Esper, který označil Floydovu smrt za strašlivý zločin.
„Policisté, kteří ho mají na svědomí, musí nést následky za jeho vraždu. Je to tragédie, kterou jsme sledovali přímo z tolikrát opakovaných záběrů. Za sebe i celé ministerstvo bych chtěl vyjádřit hlubokou soustrast rodině a přátelům George Floyda,“ vyjádřil Esper.
Úředníci z ministerstva obrany oslovení CNN uvedli, že rostoucí napětí mezi Pentagonem a Bílým domem bylo cítit už před pondělním vyjádřením Donalda Trumpa, který v pondělí prohlásil, že je připraven k zajištění pořádku vyslat do ulic armádu.
Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda
Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.
Právo na pokojný protest
Zatímco se ve vzduchu v Lafayettově parku nedaleko Bílého domu ještě vznášel slzný plyn, jímž policie rozháněla demonstranty, Trump zdůraznil, že pokud představitelé amerických států či měst odmítnou přijmout nezbytná opatření, aby ochránili životy a majetek obyvatelů, využije zákon o vzpouře z roku 1807. Ten umožňuje prezidentovi nasadit k potlačení občanských nepokojů vojenské jednotky.
Ministr obrany Mark Esper a náčelník generálního štábu Mark Milley poté kvůli Trumpovým prohlášením čelili přívalu dotazů novinářů. Šéf obrany se dnes proto rozhodl uspořádat tiskovou konferenci.
Naopak Milley se nedostavil. Podle něj mají vysvětlovat současnou situaci političtí představitelé. Šéf generálního štábu se omezil pouze na prohlášení, že lidé mají právo protestovat, pokud „protestují pokojně“.